Przejdź do treści Przejdź do menu
piątek, 19 kwietnia 2024 napisz DONOS@

ŚWIĘCI NA 25 STYCZNIA:


- Święty Poppo ze Stavelot (978- 1048)
=
Święty Joel z Pulsano (+1185)
=
Święty Amaryn z Clermont (+676)
=
Święty Prajekt z Clermont (+676)

patrz poniżej

25 STYCZNIA: 

Święty Poppo ze Stavelot (978- 1048)
25 STYCZNIA: Święty Poppo ze Stavelot (978- 1048)
Święty Amaryn z Clermont (+676)
Święty Amaryn z Clermont (+676)
25 STYCZNIA:

Święty Prejektus z Clermont (+676)
25 STYCZNIA: Święty Prejektus z Clermont (+676)

=====

Święty Poppo ze Stavelot (978- 1048)

                         Urodził się w 978 roku w Deinze (Flandria), w rodzinie rycerskiej. Wychowywano go zgodnie z upodobaniami tego wieku i środowiska.  Był rycerzem, potem pielgrzymem. W roku 1000 i 1005 odbył pielgrzymki do Ziemi Świętej oraz do Rzymu. Po powrocie zerwał zaręczyny, zawarte pod jego nieobecność przez rodzinę, i wstąpił do benedyktynów z Saint-Thierry w Reims. Pod kierunkiem Etelberga podejmuje studia. Dostrzegł go wówczas Ryszard, opat z Saint- -Vanne 
w Verdun. Wysłał wówczas Poppona jako przeora do Saint-Waast w Arras (1012), gdzie przy pomocy księcia Flandrii zdołał wkrótce odzyskać dobra klasztorne, zajmowane bezprawnie przez sąsiadów.  Poppo doskonali się jako człowiek porządku, organizator, zdolny narzucić wszystki dyscyplinę i kontrolować rachunki, tak w poszczególnych klasztorach, jak i całości tych, które są zależne od władzy cesarskiej.  To przynosi także poprawę warunków życia ludziom okolicznych wiosek  i przysiółków znajdujących się wokół klasztorów. W 1015 roku Ryszard powierzył mu w zarząd klasztor w Valosge (Beaulieu). Potem cesarz Henryk II w porozumieniu z biskupami Herybertem z Kolonii i Walbodonem z Leodium zażądał, aby zreformował wielkie opactwo benedyktyńskie  w Stavelot-Malmédy, gdzie po śmierci opata Bertranda nastąpiło rozluźnienie dyscypliny. Został tam opatem i jakby generalnym przełożonym wielu klasztorów w Lotaryngii. Odnowił tam rzeczywiście życie monastyczne oraz studia, przy czym pomocnymi okazali się wezwani przezeń Folkuin z Gembloux oraz Teodoryk I, który zostanie później opatem w Saint-Hubert. Zrekonstruował też kościół i cały klasztor. Reformował następnie opactwa w Trewirze, Metzu, Hersfeldzie, Mons, Saint-Trond oraz w Marchiennes. Przy tym wszystkim ledwo uszedł z życiem, zagrożonym przez tych, którym nie po myśli była jego reformatorska aktywność. Jego rady zasięgał nieraz cesarz św. Henryk II. Zmarł w Marchiennes 25 stycznia 1048 roku, w czasie jednej ze swych podróży. Ciało jego sprowadzono do Stavelot. Wkrótce potem mnich z Gandawy napisał jego żywot, przy czym współdziałał z nim Everelm, siostrzeniec Poppona, którego on przyjął do zakonu i który towarzyszył mu w ostatnich chwilach. W 1624 roku na polecenie Ferdynanda Bawarskiego, księcia-biskupa z Li-ge, dokonano uroczystej -elewacji- tego, którego kult nie rozszerzył się zbytnio poza Stavelot. Wielkiego reformatora, uwikłanego w plany polityki ottońskiej, wspominano tam 25 stycznia. Martyrologium rzymskie nazywa go opatem z Arras.

====

Święty Joel z Pulsano (+1185)

                     Uczeń św. Jana z Matery, założyciela benedyktyńskiej kongregacji w Pulsano. Był tam póżniej opatem a następnie prawdopodobnie generałem całej kongregacji.

=====

Święty Amaryn z Clermont (+676)

                        Benedyktyn, męczennik, towarzysz św. Priesta albo Prajektusa. Maryn został biskupem w Clermont, we Francji. Dolina w Saint-Amarian w Alsace, we Francji, została nazwany jego imieniem.

====

Święty Prajekt z Clermont (+676)

                         Nazywany był również Prest, Prixi Projektus. Urodził się w Auvergne, we Francji. Studiował u biskupa Genezjusza. Został wybrany biskupem w Clermont we Francji w 666 roku. Jest znany ze swojej gorliwości i nauczania. Promował monastycyzm, budował kościołyi szpitale. Wspomagał też biednych. Został zamordowany w pobliżu Clermont razem ze św. Amarynem, opatem klasztoru w Vosges Mountain przez grupę żołnierzy, których przywódca został oskarżony przez niego o spisek przeciwko królowi Austrasii Childerykowi.

 

S. Stefania OSB
pt, 25 stycznia 2019 08:52
Data ostatniej edycji: nie, 30 stycznia 2022 09:43:30

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę