Przejdź do treści Przejdź do menu
piątek, 19 kwietnia 2024 napisz DONOS@

Łomżyński komiks na 600-lecie

Główne zdjęcie
Patryk Lutrzykowski

„600 lat! Łomżyńskie historyjki obrazkowe” to ujęcie historii miasta w komiksowych historyjkach, z udziałem, między innymi Józefa Piłsudskiego czy Hanki Bielickiej, bazujące też na lokalnych podaniach i legendach. Autorami prac są uczestnicy warsztatów komiksowych w pracowni plastycznej MDK-DŚT. – Historie obrazkowe są rzadko wykorzystywane w tak poważnych tematach, a już w wykonaniu dzieci nie przypominam sobie czegoś takiego! – mówi prowadzący warsztaty Patryk Lutrzykowski dodając, że warto przedstawiać lokalną historię widzianą oczami dziecka. Efektowne wydawnictwo to nie jedyny efekt warsztatów, bo w Galerii Bonar MDK-DŚT do połowy stycznia można też oglądać komiksową wystawę.

Krzysztof Zemło
Krzysztof Zemło

– Pomysł warsztatów komiksowych wziął się stąd, że absolwent naszej pracowni zajmuje się tą dziedziną sztuki – mówi Anna Bureś, instruktor plastyki w MDK-DŚT. – Zaczęliśmy prace nad komiksem dotyczącym 600-lecia praw miejskich Łomży już w ubiegłe wakacje. To były zajęcia otwarte, w których uczestniczyli zarówno moi podopieczni, jak i młodzi ludzie chcący nauczyć się czegoś nowego na takich warsztatach komiksowych. 
Zajęcia prowadził Patryk Lutrzykowski z firmy TuKomiks, organizującej warsztaty komiksowe dla dzieci i młodzieży, wcześniej nie tylko wychowanek pracowni plastycznej przy ul. Dmowskiego, ale też absolwent Liceum Plastycznego im. Wojciecha Kossaka oraz Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Efekty pracy młodych rysowników, nierzadko mających styczność z rysowaniem komiksów po raz pierwszy w życiu, zaskoczyły opiekunów zajęć. Było więc z czego wybierać bogaty materiał na wystawę i do komiksu, w którym zamieszczono historyjki autorstwa 10 osób: Poli Grzech, Julii Kozłowskiej, Kornelii Grzymały, Wojciecha Barcewicza, Weroniki Jankowskiej, Karoliny Głębockiej, Szymona Świerszcza, Izabeli Czerwińskiej, Kacpra Jeżewskiego oraz Patryka Lutrzykowskiego. W rozdziałach zatytułowanych „Mogło się zdarzyć”, „Zdarzyło się”, „Twarze” oraz „Zmyślaki” autorzy zaprezentowali własną wizję historii Łomży, odnosząc się nie tylko do epokowych wydarzeń w rodzaju nadania praw miejskich, wyzwolenia miasta spod okupacji niemieckiej w roku 1918 czy cudownego ocalenia katedry w roku 1944. Pokazują też ludzi zasłużonych dla miasta czy szerzej całego kraju, albo lokalnych outsiderów jak Szeryf czy Złotówa, a na koniec fantazjują na całego, pokazując choćby Łomżę w roku 3018. 
– Bardzo zaskoczyło mnie to, że nawet te prace pozornie niezbyt efektowne co do rysunku są bardzo dopracowane narratorsko – ocenia Patryk Lutrzykowski. – Na warsztatach zwracałem uwagę jak budować te kadry, jak prowadzić właściwie historię, dialogi w dymkach, a to wszystko oparte jest na legendach i opowieściach związanych z Łomżą. Na wystawie zwraca też uwagę różnorodność talentów i podejmowanych środków stylistycznych, bo błyszczy tu każdy komiks.
Poza autorami prac i zaangażowanymi najbardziej w warsztaty Patrykiem Lutrzykowskim i Anną Bureś „600 lat! Łomżyńskie historyjki obrazkowe” ukazały się dzięki zaangażowaniu Przemysława Karwowskiego, Anny Zuzgi, Pauliny Waszelewskiej i Michała Kaczyńskiego oraz wsparciu finansowym Urzędu Miejskiego w Łomży. 
– Jestem ogromnie dumna z tego dziecka, bo rodziło się w bólach, ale zmieściliśmy się w tym jubileuszowym roku – podkreśla Anna Bureś. – Komiks należy do sztuki popularnej i jest bardzo lubiany przez dzieci. Stąd idea warsztatów, których efektem jest nie tylko komiks, ale też wystawa, którą można oglądać do 15. stycznia, ale później też pewnie tu jeszcze zawiśnie, bo są to prace naprawdę warte prezentacji w dużym formacie. Istotne jest również to, że dzięki tym warsztatom dzieci poznały też historię Łomży, wyniosły z nich dodatkową wiedzę historyczną. Słowo jest tu wsparte obrazem, a dzięki temu, że jest tu mało treści, rozwija się też wyobraźnia dziecka.
Wiadomo już, że z powodu sporego zainteresowania MDK-DŚT będzie organizować kolejne edycje warsztatów komiksowych w czasie ferii bądź wakacji. 

Wojciech Chamryk


 
Zobacz także
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę