Przejdź do treści Przejdź do menu
niedziela, 24 września 2023 napisz DONOS@

Słowo do duszpasterzy i wiernych diecezji łomżyńskiej w sprawie remontu katedry łomżyńskiej

Katedra – matka wszystkich kościołów Diecezji jest świątynią Biskupa Diecezjalnego. W niej odbywają się święcenia diakonów, prezbiterów i biskupów. W niej każdego roku w Wielki Czwartek dokonuje się poświęcenie Olejów i odnowienie przyrzeczeń kapłańskich. W katedrze mają miejsce najważniejsze uroczystości diecezjalne; w katedrze przeżywaliśmy spotkania z wybitnymi osobistościami Kościoła: z Ojcem Świętym, Prymasem Polski, Nuncjuszem Apostolskim. Kościół pod wezwaniem św. Michała Archanioła w Łomży przyjął tytuł katedry w dniu 28 października 1925 roku, gdy powstała Diecezja Łomżyńska. Wcześniej ta świątynia była kościołem farnym. W aktach parafialnych odnajdujemy wzmiankę, że w dniu 2 lutego 1504 roku księżna mazowiecka Anna ofiarowała ziemię pod budowę kościoła w Łomży. Prawdopodobnie w tym także roku rozpoczęto budowę świątyni. Mija więc 500 lat od czasu rozpoczęcia budowy obecnego kościoła katedralnego.


Poprzez dziesiątki lat nagromadziło się w katedrze wiele zabytkowych przedmiotów kultu, historycznych tablic i epitafiów. Niekiedy posłużono się także meblami przypadkowymi, poza stylem tej jakże szacownej świątyni.
Od kilku lat w naszej katedrze prowadzone są prace remontowe i konserwacyjne: osuszanie murów, remont organów, kaplicy Matki Bożej, a teraz kaplicy Najświętszego Sakramentu.
W tym roku, roku jubileuszu 500-lecia, zamierzamy rozpocząć gruntowny remont: najpierw prezbiterium, a potem całej katedry. Mamy świadomość, że zabytkowe przedmioty muszą pozostać i znaleźć właściwe im miejsce, inne trzeba naprawić, a niektóre zupełne zmienić. Od kilku lat toczy się dyskusja na temat wyposażenia katedry. Wielu artystów z całej Polski wyrażało swoje opinie na ten temat. W końcu to trudne zadanie zdecydowaliśmy się powierzyć artyście rzeźbiarzowi z Krakowa, panu profesorowi Czesławowi Dźwigajowi, który wykonał już wstępne projekty. Powołany został specjalny Zespół ds. Katedry, który przy współpracy z władzami konserwatorskimi troszczył się będzie o właściwe wykonanie podejmowanych prac.
Innym, również ważnym, przedsięwzięciem jest ogrzanie i wentylacja katedry Naszym największym pragnieniem jest uporządkowanie katedry przed rokiem 2009, kiedy to obchodzić będziemy tysiączną rocznicę męczeńskiej śmierci św. Brunona Bonifacego z Kwerfurtu, głównego patrona Diecezji Łomżyńskiej.
Zwracam się więc do wszystkich moich Diecezjan, tak Duchownych jak i Świeckich, aby zechcieli wesprzeć swoją modlitwą i ofiarnym groszem to zbożne dzieło uporządkowania katedry. Najpierw proszę o dar serca wiernych parafii pod wezwaniem św. Michała Archanioła. Dla nich katedra jest kościołem parafialnym, który służy im każdego dnia. Mieszkańcy całego miasta i okolicy mają okazję do prywatnej rozmowy z Jezusem uroczyście wystawionym w Najświętszym Sakramencie. W konfesjonale stale czeka kapłan z posługą sakramentu pojednania.
Apeluję do prezbiterów, którzy otrzymali święcenia kapłańskie w katedrze łomżyńskiej, aby pamiętali, że ich kapłaństwo zrodziło się w tym świętym miejscu, o które trzeba nieustannie się troszczyć. Prezbiterium Diecezjalne jest jedno; prośbą tą obejmuje więc także tych kapłanów, którzy zostali włączeni do Kościoła Łomżyńskiego w 1992 roku.
Osobno odnoszę się do członków Łomżyńskiej Kapituły Katedralnej. Księża Kanonicy podejmą stosowną uchwałę odnosząc się do konieczności odbudowania stalli kanonickich.
Indywidualni Darczyńcy mogą wskazać konkretny obiekt w odnawianej katedrze, który chcieliby zrefundować. Założyliśmy Jubileuszową Księgę Katedralną z wpisami składanych ofiar, którą wydamy po zakończeniu planowanych prac. Wszystkich Wiernych Diecezji Łomżyńskiej gorąco proszę, aby otwartym sercem poparli tę szlachetną inicjatywę i złożyli swoją ofiarę w tym czasie, gdy o nią zwrócą się Wasi Duszpasterze. Drogim Kapłanom i Wiernym, którzy rozumieją potrzebę uporządkowania katedry szczerze dziękuję i wraz z Księdzem Biskupem Tadeuszem z serca błogosławię.

+ Stanisław Stefanek TChr
Biskup Łomżyński


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę