Przejdź do treści Przejdź do menu
wtorek, 19 marca 2024 napisz DONOS@

Niedziela św. Rocha w 100-lecie niepodległości

Niedziela św. Rocha jak co roku przyciągnęła do Skansenu Kurpiowskiego w Nowogrodzie na tradycyjny jarmark tłumy zwiedzających i kupujących. O artystyczną część siedmiogodzinnej imprezy zadbały Kapela Kurpiowska Gminy Łomża, Kapela Miód na Serce i Trupa Teatralna Warszawiaki. – Chcieliśmy naszą imprezą uczcić też 100-lecie odzyskania niepodległości, dlatego zaprosiliśmy trupę Warszawiaki, która poza miejskim folklorem śpiewa też repertuar patriotyczny – mówi kierownik skansenu Urszula Kuczyńska. Odbyły się też warsztaty śpiewacze z grupą Bandysionki, zwieńczone ich wspólnym występem z Kapelą Miód na Serce i warsztatowiczami.

22 edycja edycja nowogrodzkiej imprezy cieszyła się ogromnym zainteresowaniem. Wśród odwiedzających teren skansenu nie brakowało licznych gości nawet z odległych regionów kraju,  byli też zagraniczni turyści. – Jeśli tylko dopisuje pogoda, to od razu jest większa frekwencja – mówi Urszula Kuczyńska. – Nasza impreza jest coraz bardziej znana, ludzie wiedzą, że warto tu przyjechać, bo można zobaczyć i usłyszeć coś ciekawego, pobawić się czy zjeść coś dobrego!

Amatorzy lokalnych przysmaków, między innymi serów, pieczywa, ciast, słodyczy, miodów i napojów, w tym słynnego psiwa kozicowego, faktycznie mieli powody do satysfakcji, ale na licznych stoiskach było też coś dla ducha. Prym wiedli tu lokalni twórcy, jak bursztyniarz Zdzisław Bziukiewicz, rzeźbiarz Kazimierz Krupiński czy malarz i plastyk Grzegorz Gwizdon, a kupujących też nie brakowało. – Mam nowe grafiki, przedstawiające skansen kurpiowski w Nowogrodzie oraz nowe magnesy, które zawsze są fajną pamiątką dla przyjeżdżających tutaj turystów, bo przedstawiają najpiękniejsze i najciekawsze miejsca Łomży i jej okolic – mówi Grzegorz Gwizdon.

Organizatorzy zadbali też o inne atrakcje, a tradycyjne gry i różne zabawy zręcznościowe, ze wspinaniem się na słup czy wyścigami w workach włącznie, przyciągały głównie dzieci i młodzież. Starsi chętniej podpatrywali pokaz kunsztu kowala czy innych rzemieślników czy ludowych artystów, nad wyraz tłoczno było też podczas warsztatów śpiewaczych „Muzyka spod strzechy”, przygotowanych przez członków Kapeli Miód na Serce i śpiewaczki Antoninę Deptułę,

Mariannę Kutę i Bronisławę Świder. – Udało nam się namówić do współpracy grupę śpiewaczą z Bandyś, aby towarzyszyła nam na takich żywych warsztatach – mówi Paweł Dąbkowski –  Zazwyczaj jest tak, że muzyka tradycyjna znana jest z nagrań archiwalnych, kojarzy się z czymś zapomnianym, a tutaj mieliśmy kontakt z taką kulturą żywą, która nie zaginęła, bo są jeszcze ludzie, którzy chcą ją wykonywać. – To wspaniała inicjatywa! – ocenia jedna z uczestniczek, dodając, że wspólny występ pomiędzy prezentacjami Kapeli Kurpiowskiej i Warszawiaków był dla niej ogromnym przeżyciem. Warszawska grupa została też przyjęta bardzo życzliwie przez innych słuchaczy, prezentując miejski folklor w duchu Stanisława Grzesiuka czy Jaremy Stępowskiego.

– Jest to muzyka warszawska, ale zyskała ona dużą popularność w całej Polsce już chwilę po tym jak powstała – wyjaśnia Grzegorz Domański. – Grają ją różne kapele, najpopularniejsze piosenki jak „Bal na Gnojnej” czy „Hanko” są powszechnie znane, stąd nasza obecność na tej imprezie nie dziwi. – Gramy na takich samych instrumentach jak kapele ludowe, sam Grzesio współpracuje z kapelami obracającymi się w kręgach folkowych, więc te środowiska są dla nas połączone – dodaje Matina Bocheńska. – Podobna jest atmosfera, piosenki zarówno w muzyce ludowej, jak i folklorze miejskim, są prawdziwe i szczere.

Tradycyjne walczyki, polki, tanga porywały do zabawy nawet najbardziej opornych, z kolei pieśni z lat II wojny światowej wiązały się zarówno z rocznicą 100-lecia odzyskania niepodległości, jak i późniejszą inscenizacji bitwy o Nowogród w roku 1939.

– Nasz zespół zajmuje się wskrzeszaniem pamięci o tej piosence z warszawskiej ulicy – mówi Matina Bocheńska. – Śpiewamy też piosenki zakazane w czasie okupacji, staramy się znaleźć jak najwięcej tekstów i melodii i prezentujemy te utwory tak, żeby poprzez te piosenki popularyzować wiedzę o historii, bo każda z nich to wyjątkowa opowieść.

 

Wojciech Chamryk

Zdjęcia: Elżbieta Piasecka-Chamryk

240206081801.gif
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:

 
Zobacz także
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę