Przejdź do treści Przejdź do menu
wtorek, 19 marca 2024 napisz DONOS@

Roztańczone Café Kultura

Koncert „Muzyka bez granic” żywiołowej formacji Bum Bum OrkeStar zakończył tegoroczną edycję Café Kultura na Starym Rynku. Formacja saksofonisty/klarnecisty Oliwiera Andruszczenko swą jedyną w swoim rodzaju mieszanką muzyki bałkańskiej, klezmerskiej i polskiej oczarowała i porwała do zabawy nawet tych najbardziej nieśmiałych. Równie gorąco było przed Galerią Pod Arkadami w sobotni wieczór, podczas potańcówki z ludową Kapelą Hałasy, a organizujący imprezę MDK-DŚT już zapowiada jej kontynuację w przyszłym roku, w jeszcze ciekawszej formule.

Café Kultura A.D. 2018 obejmowało siedem wieczorów z bardzo różnorodną muzyką. Na kameralnej scenie przed galerią grano więc funky, soul, poezję śpiewaną czy bluesa, z jazzowym kwartetem występował raper, a dwa ostatnie dni tego koncertowego cyklu pod chmurką poświęcono muzyce folkowej. W sobotę wszystko zaczęło się od dwugodzinnych warsztatów pieśni dziadowskiej z lirą korbową, prowadzonych przez Jacka Hałasa w ramach „Folkowych zachęt”.

Kilkanaścioro uczestników z ogromnym zaciekawieniem słuchało barwnych opowieści o samym instrumencie oraz tego jak brzmi, śpiewano też tradycyjne pieśni, jak „Szed Pan Jezus” czy  lipnicką z Czarni. Potańcówka rozpoczęła się wkrótce potem i trwała niemal do godziny 22.

Rodzinna Kapela Hałasów z Przeźmierowa w Wielkopolsce, złożona z akordeonisty, a okazjonalnie flecisty Jacka, jego żony Alicji grającej na bębnie oraz czwórki nastoletnich lub dorosłych już pociech, obsługujących ksylofon, wiolonczelę, trąbkę i drugi akordeon, nie jest co prawda zespołem wirtuozów grających najrówniej na świecie, czego potwierdzenie słuchacze mieli już w pierwszym utworze, ale gra siarczyście, a lider grupy jest świetnym wodzirejem. Dlatego już chodzonego tańczyło kilkanaście par, a z każdym kolejnym tańcem zainteresowanych przybywało.

– Taka potańcówka to świetny pomysł! – ocenia jeden z uczestników. – Muzyka na żywo, fajny klimat, herbata czy kawa i proszę, jest taka zabawa, że hej!

Przy eklektycznej muzyce Bum Bum OrkeStar bawiono się równie znakomicie, chociaż tańczących  było znacznie mniej niż w sobotę. Złożony z wyśmienitych wirtuozów zespół (obecni na koncercie muzycy tylko kiwali z podziwu głowami) brawurowo i błyskotliwie przechodził od bałkańskich rytmów do klezmerskich klimatów, sięgał po autorskie kompozycje, tematy filmowe czy folkowe brzmienia, urozmaicając to wszystko cytatami czy najróżniejszymi wstawkami, od „Gwiezdnych wojen” do „Hey Jude” The Beatles.

– Każdy mógł tu znaleźć coś dla siebie, bo zaproponowaliśmy naprawdę fajną ofertę kulturalną z różną muzyką – podsumowuje Bernard Karwowski z MDK-DŚT. – Był więc jazz, blues, dobra piosenka literacka, jakieś progresywne rzeczy czy dużo folku, bo w tym roku wypalił nam projekt „Folkowe zachęty”. Z przyjemnością obserwowaliśmy, że te wieczorne, weekendowe koncerty przyciągają coraz większą liczbę ludzi, zarówno tych śledzących nasze zapowiedzi, jak też przypadkowych, które akurat wybrały się do centrum, więc to wyjście na zewnątrz opłaciło się i pewnie za rok doczekamy się kolejnej odsłony Café Kultura.

Muzyki ludowej w MDK-DŚT  nie zabraknie też w kolejnych miesiącach, bowiem już we wrześniu zagrają tam Tęgie Chłopy(folk z Kielecczyzny), w październiku Burónka (muzyka kurpiowska), odbędą się warsztaty taneczne i śpiewu białego, a zespół Alicji Serowik zagra kurpiowskie pieśni w jazzowych opracowaniach. Będzie też kontynuowany projekt „Scena z Mistrzem”, w ramach której pojawią się tak znani artyści jak: Janusz Radek, Katarzyna Groniec, Mietek Szcześniak i Joanna Trzepiecińska.

 

Wojciech Chamryk

Zdjęcia: Elżbieta Piasecka-Chamryk, Marek Maliszewski

Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:

 
Zobacz także
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę