Przejdź do treści Przejdź do menu
wtorek, 19 marca 2024 napisz DONOS@

Rodzinna wystawa w Galerii Sztuki Współczesnej

Grażyna i Maciej Kędzielawscy ponownie zaprezentowali swoje najnowsze prace na wspólnej wystawie w Galerii Sztuki Współczesnej. Profesorka łódzkiej Filmówki, reżyserka i ceniona dokumentalistka pokazała akwarele, zaś jej również związany z PWSFTviT syn, fotografie – w tym portrety rodziców – oraz kolejną odsłonę autorskiego cyklu „Lightbox”, przestrzenne kompozycje fotograficzne nawiązujące do technologii 3D. – Wolę takie konfrontacje twórcze niż rodzinne obiady! – mówi Grażyna Kędzielawska, dodając, że dla niej jest to swego rodzaju wystawa jubileuszowa, zaś poprzednia łomżyńska wystawa syna była częścią jego doktoratu, a obecnie pokazywane prace będą częścią pracy habilitacyjnej.

Grażyna, Stanisław i Maciej Kędzielawscy nader często pokazują w Łomży swój artystyczny dorobek na wystawach indywidualnych i zbiorowych, chętnie też łączą swe siły na wspólnych ekspozycjach rodzinnych. Poprzednia taka sytuacja miała miejsce przed dwoma laty również w Galerii Sztuki Współczesnej Muzeum Północno-Mazowieckiego, zaś obecnie prezentowana w niej wystawa matki i syna jest też dla Grażyny Kędzielawskiej wydarzeniem szczególnym.
– 40 lat temu po raz pierwszy pokazałam w Łomży swoje akwarele! – mówi artystka, dodając, że w tym roku świętuje też inne, równie ważne jubileusze, bo w tym samym czasie rozpoczęła współpracę z Wytwórnią Filmów Oświatowych w Łodzi, a 30 lat temu zaczęła wykładać reżyserię w łódzkiej Szkole Filmowej. Sama też reżyseruje, mając w dorobku prawie 30 filmów, prowadzi warsztaty filmowe, pisze scenariusze, a jej wydany sześć lat temu „Przewodnik dokumentalisty”, pierwsza tego typu publikacja w Polsce, doczekał się też już zagranicznych wydań.
W tym natłoku różnorakich zajęć pani Grażyna nie zapomina jednak o malowaniu, koncentrując się na akwareli. Jej ulubionym tematem są wciąż naturalistyczno-abstrakcyjne, jedyne w swoim rodzaju pejzaże, ale z każdą kolejną wystawą widać, że coraz większą wagę zaczyna przykładać do portretów, których w ostatnich dwóch latach powstaje coraz więcej. 
– Cały czas szukam czegoś nowego, staram się rozwijać i oby było tak dalej – mówi Grażyna Kędzielawska. – Ciągle jest tak, że najważniejsze jest znalezienie jakiegoś powodu i sensu w tym co robię, zaskoczenia, jakie człowiek odkrywa, jak już coś zacznie, kiedy patrzy na to już z pewnym dystansem, szuka rozwiązań – bo póki one są, to jest to ciekawa twórczość.
– Wielką siłą tego malarstwa jest wysmakowana kolorystyka, która podkreśla nastrój tego co artystka pokazuje i chce nam przekazać – zauważa kierownik galerii Karolina Skłodowska. – Ważne są też towarzyszące autorce emocje, przekazującej kawałek siebie nie tylko w autoportretach, ale też w portretach innych osób.
Maciej Kędzielawski, absolwent Akademii Sztuk Pięknych im. Wł. Strzemińskiego w Łodzi i adiunkt na Wydziale Operatorskim i Realizacji Telewizyjnej Filmówki, specjalizujący się w filmach animowanych i efektach specjalnych, też eksperymentuje, ale z najnowszymi technologiami. 
– Maciej traktuje fotografię jako medium do przetwarzania, dalszych metamorfoz i obróbek dzięki cyfrowym technologiom – wyjaśnia Karolina Skłodowska. – Są to więc prace łączące nasz świat rzeczywisty z tym wyobrażonym, nadrealnym. Dlatego artysta stosuje bardzo duże zbliżenia, dokłada rysunek komputerowy, dzięki czemu powstają kompozycje, które można interpretować w wielu kierunkach.
Potwierdzają to nie tylko wybrane zdjęcia z cykli portretów rodziców oraz fragmenty  przyrodniczych cykli „Impresja”, „Świt” i „Część”, ale też najnowsze Lightboxy, jeszcze mniej oczywiste niż te sprzed kilku lat, gdzie na niewielkiej przestrzeni podświetlonego pudełka nakłada się na siebie ileś obrazów, tworzących przestrzenne, trójwymiarowe sceny. 
– Punktem wyjścia w moich Lightboxach jest multiplikacja i surrealistyczny montaż różnych struktur i form, które połączone w jeden twór zamknięty w obszarze neutralnego pudełka mają być próbą zdefiniowania mojej „przestrzeni” – wyjaśnia artysta w katalogu wystawy. – W swych działaniach wykorzystuję różne dziedziny fotografii oraz możliwości programów komputerowych. Od makrofotografii do rysunku komputerowego. Kluczowym elementem jest głębia pudła, w którym montuję i podświetlam spreparowane arkusze folii. Ich wzajemne nakładanie się i przenikanie daje mi nieograniczone możliwości transformacji otaczającego mnie świata. 

Wojciech Chamryk

240206081801.gif
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:

 
Zobacz także
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę