Przejdź do treści Przejdź do menu
czwartek, 28 marca 2024 napisz DONOS@

Rozśpiewany kolor serca w katedrze

Od 18 lat Studio Wokalne eMDeK koncertuje w łomżyńskiej katedrze. Wczoraj młodzi wokaliści pod kierunkiem Magdy Sinoff ponownie zaśpiewali pieśni religijne, gospel oraz o uduchowionej i poetyckiej treści w koncercie pt. „Kolor serca” . – Ten program taki miał właśnie być – mówi Magda Sinoff. – Urozmaicony, z różnymi utworami, gdzie w każdej piosence pokazywało się serduszko: albo całego zespołu, albo solistów. Słuchacze szczególnie entuzjastycznie przyjmowali piosenki w wykonaniu najmłodszych 7-latków oraz tegorocznych maturzystów: Aleksandry Raszczyk i Eryka Mroczko, który zaśpiewał gościnnie w duecie z Magdą Sinoff.

Działające w Miejskim Domu Kultury – Domu Środowisk Twórczych Studio Wokalne eMDeK przyzwyczaiło już słuchaczy do wysokiego poziomu swych koncertów, ale ten jubileuszowy wypadł więcej niż okazale, potwierdzając, że wokalnych talentów w Łomży wciąż nie brakuje.
Po zaśpiewanych przez osiem wokalistek hymnicznych utworach „Przymierze” i „Moja cisza” i „Sercem patrz” Mietka Szcześniaka duetu Emilia Chocianowicz/Wiktoria Rutkowska u stóp ołtarza pojawili się najmłodsi  i nieco starsi wokaliści. „Piosenkę o serduszku”, z chóralnym wsparciem młodszych i starszych koleżanek, zaśpiewały więc Aleksandra Pyrcak i Lena Konert, a „Zostawcie nam” Marka Grechuty Natalia Puławska, Katarzyna Głębocka, Julia Karwowska i Gabriela Okuniewska. Zaśpiewała też Magda Sinoff, która sięgnęła po jeden z ponadczasowych utworów Czesława Niemena, a „Jednego serca” jest zapowiedzią kolejnego, trzeciego już, Niemenowskiego programu eMDeKu. Kolejne piosenki znowu należały do najmłodszych: najpierw Aleksander Szymański zaśpiewał słynne „Hallelujah” kanadyjskiego barda Leonarda Cohena w polskim tłumaczeniu, a gdy dołączyły do niego Maja Liżewska, Lena Konert i Aleksandra Pyrcak zabrzmiały: rytmiczna i przebojowa „Piosenka o przyjaźni” oraz skoczna i folkowa „Piosenka o
szacunku dla innych”. Była też pieśń „Horyzont marzeń”, a kolejnym duetem okazała się piosenka „Nad rzeką marzeń”, znana z wykonania Grażyny Łobaszewskiej i Kuby Badacha, zaśpiewana przez Magdę Sinoff i Eryka Mroczko, kolejnego z jej utalentowanych uczniów. 
– Grażyna i Kuba poznali się w Łomży, na naszym festiwalu „Soundtrack” – opowiada Magda Sinoff, ciesząc się, że dzięki temu doszło do ich współpracy i nagrania tego pokoleniowego duetu.
– Tematem kolejnych dwóch piosenek jest przestrzeń i wolność – podkreślał, występujący w roli konferansjera, dyrektor MDK Krzysztof Zemło i tak było w istocie, a „Now We Are Free” z filmu „Gladiator”, z wiodącą partią  Aleksandry Raszczyk i etniczną wokalizą Katarzyny Głębockiej oraz wielki przebój irlandzkiej wokalistki Enyi „Orinoco Flow”, oczarowały słuchaczy.
– „Orinoco Flow” zaśpiewaliśmy po raz pierwszy w w katedrze w roku 2002 podczas koncertu z Kubą Badachem – mówi Magda Sinoff. – Teraz mam w zespole praktycznie same dziewczęta, dlatego w ubiegłym roku wróciliśmy do tej piosenki. 
Pojawiały się też nowości, jak choćby uduchowione, gospelowe „Cry” z repertuaru Michaela Jacksona, zaśpiewane przez Maję Karwowską, Magdalenę Głębocką i Aleksandrę Raszczyk z towarzyszeniem zespołu oraz słynne „Błogosław duszo moja Pana” Trzeciej Godziny Dnia, podarowane eMDeKowi przez jej twórcę i dyrygenta TGD Piotra Nazaruka. Finałem była  nastrojowa, poetycka kołysanka „Idzie niebo ciemną nocą”, autorstwa pisarki Ewy Szelburg-Zarembiny i kompozytora Romualda Żylińskiego. 
– Koncerty katedralne odbywają się w tym miejscu już od 18 lat, zawsze w maju lub czerwcu – podsumowuje Krzysztof Zemło, dyrektor organizującego je MDK-DŚT. – Kierownictwo muzyczne tych imprez sprawuje pani Magda Sinoff, instruktor muzyki MDK, a głównymi wykonawcami są jej uczniowie: soliści, grupy wokalne i chóry. Przez te lata koncerty zmieniały swój repertuar, konwencję stylistyczną, nastrój i tematykę. „Przychodzimy do Ciebie” i „Bogu dziękujcie, Ducha nie gaście” upamiętniały osobę Jana Pawła II, a odbywały się w dzień jego urodzin 18 maja  lub w rocznicę odwiedzin Łomży 4 i 5 czerwca. Programy „Jak w niebie wesoło” skupiły młodsze pokolenie wokalistów i chórzystów, którzy występowali w wielogłosowym repertuarze muzyki chrześcijańskiej, były też wykonywane przez zespół w wielu miejscach w Polsce, między innymi podczas Koncertów Chwały w Lublinie, Krakowie, gdzie gościem był kardynał Stanisław Dziwisz oraz Warszawie, z udziałem prymasa Józefa Glempa. 

Wojciech Chamryk


 
Zobacz także
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę