Przejdź do treści Przejdź do menu
poniedziałek, 20 marca 2023 napisz DONOS@

Normalność

Trudno oczekiwać, że ktoś zniewolony sztucznością doceni piękno spraw zwyczajnych, naturalnych. Jeśli nie znajdzie chęci do przerwania leniwego rytmu codzienności na rzecz kontaktu z przyrodą, jego strata. Tyle, że zbyt często straszeni grozą żywiołów, Naturę wolimy w telewizorze. Ograniczeni do murów miasta jak często przejmujemy się fragmentaryzacją lasów i przerwaniem bezpiecznych szlaków wędrownych dzikich zwierząt, czy myślimy o skali niszczenia naturalnego środowiska zwierzęcego? Jak trudno zmienić przyzwyczajenia - choćby zostawianie opakowań papierowych, rozpuszczalnych w skali kilku lat, co przeszło od kwestii estetycznej do katastrofy, bo już plastikowe opakowania zapaskudziły świat na ok. 300 lat, a połykane przez zwierzęta zwiększają ich cierpienie. Zmieniamy nieodwracalnie środowisko a jak na ironię wolimy myśleć o sklonowaniu mamutów? Czekamy, aż naturalność stanie się luksusem dostępnym dla najbogatszych, oazy normalności będą na sprzedaż za coraz wyższą cenę ale w kolorowym opakowaniu? Traktowanie Natury jako przedmiotu do usunięcia lub bezmyślnego ograniczenia - widoczne, ale co dziwne nie mobilizuje do mądrych inicjatyw. Skąd to zniechęcenie, by np. zaszczepić wszędzie, gdzie to możliwe - wzorem choćby Krakowa - jeszcze bliższego kontaktu ze zwierzętami? Nie doceniamy konieczności przywracania równowagi i odbudowy poznawania - normalnego traktowania środowiska naturalnego. Taką próbę podjął przed kilku laty Kraków - świetny pomysł, godny naśladowania jak Noc Muzeów, którą wzorem Zachodu Polska powtórzyła dopiero po 6 latach. Chodzi o sezonowy, swobodny wypas koni, owiec na Błoniach krakowskich - w centrum miasta. Dzieci zachwycone, odpadła konieczność koszenia trawy - zwierzęta robią to lepiej. Nie każdy może wyjechać z miasta, aby spotkać tak piękne konie, jak te z fotografii wykonanej w okolicach Bronowa. Może i do Łomży ta moda dotrze, np. na teren tzw. Muszli?

Bolesław Deptuła
pon, 11 czerwca 2018 08:04
Data ostatniej edycji: śr, 13 czerwca 2018 07:05:46

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę