Przejdź do treści Przejdź do menu
czwartek, 28 marca 2024 napisz DONOS@

Karta EKUZ lepsza niż ubezpieczenie turystyczne?

Planując wyjazd za granicę warto również zaplanować dla siebie odpowiednią ochronę w czasie tego pobytu. Zasadniczo, każdy wyjeżdżający może wybrać jedną z dwóch opcji lub połączyć je obie. Do dyspozycji jest ubezpieczenie państwowe, udostępniane dzięki Europejskiej Karcie Ubezpieczenia Zdrowotnego. Jest to ochrona bezpłatna, dostępna wszystkim tym, którzy w Polsce mają państwowe ubezpieczenie zdrowotne. Druga opcja, to prywatne ubezpieczenie turystyczne, które we własnym zakresie można wykupić.

Karta EKUZ

Każdy ubezpieczony może zabrać ze sobą na swój wakacyjny wyjazd Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego. Jej ważność zależna jest od podstawy, na jakiej ubezpieczony zyskał prawo do bezpłatnej opieki zdrowotnej w Polsce. Najdłużej ważna jest karta emerytów i osób, które mają prawo do opieki na podstawie umowy o pracę lub sami opłacają swoje ubezpieczenie z racji prowadzenia pozarolniczej działalności gospodarczej. Najkrótszą ważność ma karta osób bezrobotnych, które zarejestrowane są w urzędzie pracy i na tej podstawie otrzymały ubezpieczenie.

Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ) zapewnia bezpłatny dostęp do podstawowej opieki medycznej w krajach Unii Europejskiej oraz Europejskiego Stowarzyszenia Wolnego Handlu (EFTA). Jednak w odróżnieniu od ubezpieczenia turystycznego, zakres ochrony karty może okazać się niewystarczający. Karta nie pokrywa kosztów transportu pacjenta do Polski czy akcji ratowniczej. EKUZ w przeciwieństwie do polisy turystycznej, nie posiada również dodatkowej ochrony w postaci ubezpieczenia następstw nieszczęśliwych wypadków (NNW), odpowiedzialności cywilnej w życiu prywatnym (OC), bagażu czy usług assistance.

Działanie karty jest bardzo proste. Narodowy Fundusz Zdrowia decyduje się na opłacenie różnorodnych procedur medycznych podejmowanych wobec obywatela Polski, za wyjątkiem planowanych i ustalanych zabiegów przeprowadzanych za granicą. Pokrywa więc koszty wszystkich nagłych działań niezbędnych do ratowania życia i zdrowia Polaków.

Koszty pokrywane są do równowartości refundowanej w Polsce. To oznacza, że jeżeli jakiś zabieg lub badanie w Polsce kosztuje 5000zł, to taką kwotę na ten zabieg NFZ może przeznaczyć dla obywatela przebywającego za granicą. Jeżeli w kraju docelowym koszty tego działania będą wyższe, NFZ pokryje wyłącznie tę część równą 5000zł, a resztę turysta będzie musiał opłacić samodzielnie. Jeżeli jednak w kraju, w którym będzie przebywał Polak, ten zabieg będzie kosztował 3000zł, to NFZ zapłaci wyłącznie 3000zł. Innymi słowy, NFZ jest w stanie wydać na leczenie obywatela Polski dokładnie tyle, ile wydałby na niego, gdyby ten leczył się w kraju.

Ubezpieczenie turystyczne

Innym rozwiązaniem jest ubezpieczenie turystyczne wykupowane indywidualnie. Szczegóły takiego rozwiązania można poznać przeglądając ubezpieczenie turystyczne (www.polisaturystyczna.pl) w sieci. Informacji jest bardzo dużo, więc nie powinno być problemu.

Cechą charakterystyczną takiego rozwiązania jest to, że polisa turystyczna musi zostać opłacona przez ubezpieczonego, nie przysługuje ona bezpłatnie, tak jak EKUZ. Jednakże jej ogromną zaletą jest to, że w razie zdarzenia jedynym limitem jest wartość sumy ubezpieczenia. To oznacza, że niezależnie od tego, jakie są koszty danego zabiegu w Polsce, jeżeli za granicą jest on droższy, a suma ubezpieczenia pozwala na jego pokrycie, to towarzystwo ubezpieczeniowe z pewnością go opłaci.

Polisa turystyczna przysługuje też każdemu, niezależnie od tego, czy ma państwowe ubezpieczenie zdrowotne, czy nie. Wystarczy zapłacić składkę wskazaną przez firmę ubezpieczeniową i zyskuje się prawo do otrzymania odszkodowania, jeżeli dojdzie do jakiegoś zdarzenia. Niezwykle ważną kwestię stanowi również to, że polisę turystyczną można na różnorodne sposoby rozszerzać. Nie działa ona wyłącznie w sytuacji zagrożenia życia i zdrowia i wyłącznie podczas opieki w placówce państwowej. Jeżeli ubezpieczony będzie się leczył w placówce prywatnej, również otrzyma odszkodowanie, co jest całkowicie wykluczone przy EKUZ. Można też rozszerzyć polisę na ochronę swoich finansów – czyli ubezpieczenie bagażu podróżnego, ubezpieczenie kosztów rezygnacji z podróży, czy też assistance udzielający wsparcia w wielu różnorodnych sytuacjach. Taka opcja jest niezwykle korzystna i pozwala na zapewnienie sobie komfortu i poczucia bezpieczeństwa podczas całej podróży.

Zastanawiając się zatem, czy odwiedzić w celu wyrobienia EKUZ Poznań, czy zdecydować się na kontakt z towarzystwem ubezpieczeniowym, należałoby rozważyć raczej opcję, która pozwoli połączyć te dwa rozwiązania. Koszty, które można sfinansować z EKUZ, niech pokryje EKUZ, a jeżeli za dane zdarzenie będzie również przysługiwało odszkodowanie, to również jest to korzystna sytuacja.

tekst płatny

 

240206081801.gif

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę