Przejdź do treści Przejdź do menu
czwartek, 28 marca 2024 napisz DONOS@

Teatralna Walizka otworzy się już jutro

Od środy do soboty włącznie Łomżę czeka moc teatralnych i kulturalnych atrakcji. Zapewni je 31. Międzynarodowy Festiwal Teatralny Walizka, organizowany przez łomżyński Teatr Lalki i Aktora. W konkursie weźmie udział 14 teatrów z różnych stron świata, w tym słynny awangardowy Bread & Puppet Theatre z USA, który wystąpi przed katedrą. W plenerze zagrają też poznański Teatr Biuro Podróży, krakowski Teatr KTO oraz Mandragora Circo z Argentyny. W ramach festiwalu odbędzie się również wystawa jednego z najwybitniejszych polskich scenografów Rajmunda Strzeleckiego (1940-1995) oraz koncert łomżyńskiego duetu Funkasanki, który zagra utwory ze swego najnowszego projektu „Folkotronica” oraz z planowanej na jesień drugiej płyty.

Konkursowe zmagania już od lat mają wierną dorosłą publiczność, na odpowiednie dla swego wieku spektakle chętnie chodzą też młodsi widzowie. W tym roku również będzie z czego wybierać, bo o festiwalowe Grand Prix i inne nagrody rywalizować będą cztery teatry krajowe i aż 10 zagranicznych, w tym po raz pierwszy z Islandii, międzynarodowy włosko-irański oraz amerykański. – Zespół Bread & Puppet Theatre zagra w plenerze, przy frontonie katedry, ale biorąc udział w konkursie – zapowiada Jarosław Antoniuk. – To jedna z najbardziej legendarnych takich grup na świecie, jest więc duże poruszenie w kraju, że ten teatr przyjeżdża do Łomży. Spektakl „Basic Byebye” składa się z czterech miniatur, mówiąc współczesnym językiem o sprawach, które nas ludzi dotyczą, np. ogromnego exodusu z Bliskiego Wschodu do Europy.
W plenerze, ale na ul. Farnej zagra w sobotnie popołudnie Mandragora Circo z Argentyny, prezentując familijne widowisko dla dzieci oparte na motywach cyrkowych. Poważniej będzie na Starym Rynku, gdzie w środowy wieczór wystąpi Teatr Biuro Podróży ze spektaklem „Silence. Cisza w Troi” oraz następnego dnia, kiedy Teatr KTO zaprezentuje „Peregrinusa”. Oba spektakle adresowane są do dorosłej publiczności, a ich twórcy są już doskonale w Łomży znani, choćby ze 
„Ślepców” czy „Carmen Funebre”. Tym razem Teatr Biuro Podróży też prezentuje antywojenny spektakl, ukazujący exodus mieszkańców ogarniętych wojną terenów Bliskiego Wschodu, ale z perspektywy dzieci – istot najbardziej narażonych w razie zbrojnego konfliktu. Teatr KTO  skupia się na innych problemach, pokazując dzień z życia przeciętnego człowieka, peregrynującego do pracy i z pracy w nieustannym mozole codzienności bez cienia jakichkolwiek uniesień. 
Walizka będzie też doskonałą okazją do zobaczenia najnowszego spektaklu łomżyńskiego teatru, bowiem Teatr Lalki i Aktora wykona przed finałową galą „Proces” Franza Kafki w adaptacji i reżyserii Jarosława Antoniuka, przejmujące stadium samotności jednostki w totalitarnym systemie.
Sztuki plastyczne na festiwalu będzie reprezentować w tym roku wystawa „Nienasycenie i lalki. Człowiek faustyczny w teatrze” w Galerii Pod Arkadami. – Przypominamy postać jednego z najwybitniejszych polskich scenografów – mówi kierownik galerii Przemysław Karwowski. – Tak się złożyło, że dwa lata temu, krótko przed jego śmiercią, pokazaliśmy prace samego Adama Kiliana, a teraz będzie to Rajmund Strzelecki – twórca równie legendarny, odwołujący się w swej pracy do polskiej tradycji lalkarskiej. Jego prace nie są pokazywane często – była wystawa w Muzeum Etnograficznym czy w muzeum w Łodzi kilka lat temu i to chyba wszystko. Wystawa w Łomży odbywa się dzięki współpracy z żoną artysty, która udostępniła na nią projekty ze swego archiwum, a kuratorem jest prof. Henryk Rogacki, wykładowca stołecznej Akademii Teatralnej. 
W galerii będzie można zobaczyć lalki, scenografie i projekty do trzech  faustycznych przedstawień twórcy, mającego też na koncie dwukrotną współpracę z Teatrem Lalki i Aktora oraz udział w jury  pierwszych edycji Walizki. Coraz bogatszy staż na festiwalu ma też duet Funkasanki Anny Kaptór i Przemysława Starachowskiego, który zagra swój elektroniczny folk w piątkowy wieczór. 
– Jest nam bardzo miło, że już po raz czwarty gramy na Walizce – mówi Przemysław Starachowski. – Kiedy ostatnio odbieraliśmy nagrodę w dziedzinie kultury dyrektor Antoniuk podkreślał, że jesteśmy według niego dobrą wizytówką Łomży, więc jak widać znowu daje nam szansę! Na pewno uchylimy rąbka tajemnicy i zagramy co najmniej kilka utworów z nowego programu „Folkotronica”. Pracujemy teraz więcej na oryginalnych samplach, nagraniach przez nas poczynionych, dodając do tego jeszcze więcej klimatów kurpiowskich i idąc w kierunku down-beatu czy trip-hopu. Nie wyobrażam  też sobie, żebyśmy nie mieli pochwalić się w rodzinnym mieście najnowszymi utworami szykowanymi na drugą płytę, bo  na niedawnych koncertach przyjmowane były bardzo ciepło. Idziemy teraz bardziej w kierunku neo soulu, trip-hopu, a nawet tego funku, który – choć obecny w naszej nazwie – jakoś wcześniej nie był za bardzo słyszalny w naszych utworach – dodaje utalentowany muzyk, zapraszając na koncert na ul. Farnej. 

Wojciech Chamryk


 
Zobacz także
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę