Przejdź do treści Przejdź do menu
piątek, 19 kwietnia 2024 napisz DONOS@

Medal za działania na rzecz przyrody

Główne zdjęcie
Medal im. Wiktora Godlewskiego odbiera Mariusz Sachmaciński dyrektor Łomżyńskiego Parku Krajobrazowego Doliny Narwi w Drozdowie

Łomżyński Park Krajobrazowy Doliny Narwi w Drozdowie został jednym z tegorocznych laureatów medalu im. Wiktora Godlewskiego. Medal XIX-wiecznego przyrodnika wręczany jest od 1992 roku w Gminnym Ośrodku Kultury i Sportu jego rodzinnej wsi Bogutach-Piankach. Ma służyć upowszechnianiu pamięci o Wiktorze Godlewskim oraz promować działania na rzecz poznania i ochrony przyrody, szczególnie na terenie Mazowsza i Podlasia.

O tym, komu przyznać medal, decyduje specjalna kapituła. W tym roku przewodniczył jej prof. dr hab. Tomasz Borecki, były rektor Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie (2002-2008).
Laureatami 24. edycji medalu za 2017 rok zostali:
- Łomżyński Park Krajobrazowy Doliny Narwi w Drozdowie – za działania na rzecz przyrody,
- Hanna Chromińska z Małkini Górnej - za zasługi na rzecz popularyzacji ornitologii i świadomości przyrodniczej na terenie Mazowsza i Podlasia wśród dzieci i młodzieży,
- Leśny Bank Genów w Kostrzycy (woj. dolnośląskie) - za ochronę zasobów genowych drzew, krzewów i roślin szczególnie, cennych obiektów przyrodniczych środowiska leśnego Polski,
- Maciej Omelaniuk - za zaangażowanie w czynną ochronę i promocję przyrody Mazowsza i wydawnictwa przyrodnicze poświęcone dolinie Bugu,
- dr inż. Roman Zielony - za całokształt badań w zakresie przyrodniczych podstaw urządzania lasu i ochrony przyrody w lasach.

Łomżyński Park Krajobrazowy Doliny Narwi w Drozdowie został utworzony w roku 1994. Obejmuje powierzchnię blisko 7,5 tys. hektarów wzdłuż 16-kilometrowego odcinka Narwi między ujściem rzeki Łojewek i mostem łączącym miasto Łomża z Piątnica. Geolodzy podkreślają, że jest położony na styku dwóch Krain: Mazowiecko-Podlaskiej i Mazursko-Podlaskiej, a Narew oddziela tu Wysoczyznę Kolneńską od Wysoczyzny Wysokomazowieckiej.
ŁPKDN został utworzony by zachować prawie w nie naruszonym stanie, dolinę rzeki z wartościowymi zbiorowiskami roślinności wodnej, szuwarowej, torfowiskowej, łąkowej i niewielkimi fragmentami lasów łęgowych oraz ochrony, unikalnej, wyjątkowo ciekawie  ukształtowanej rzeźby tego terenu. Poza tym to wyjątkowo bogaty teren na którym odnotowano około 800 chronionych rośli, blisko 350 znajdujących się pod ochroną gatunków ptaków, ssaków, płazów, gadów, ryb i bezkręgowców.


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę