Przejdź do treści Przejdź do menu
czwartek, 28 marca 2024 napisz DONOS@

Mazowiecki rycerz czuwa w kolczudze jak z XIII wieku

Główne zdjęcie
Marta Gosk i Magdalena Mucha, pracownice muzeum

Kolekcjoner rekonstrukcji strojów, przedmiotów codziennego użytku i wyposażenia domów z XIII wieku na Mazowszu udostępnił do pokazania w Muzeum Północno-Mazowieckim eksponaty, które wykorzystuje w czasie rekonstrukcji historycznych od Bornholmu po Samarę i od Czerska i Liwa po Czerwony Bór. - Krzysztof Babiński z Łomży pasjonuje się średniowieczem i zbiera od 1994 r. rozmaite ubiory, rzeczy i meble, które w naszym muzeum dzieci i nastolatki mogą dotknąć, poczuć materiał i ciężar, a ochotnicy nawet przywdziewają tunikę wełnianą lub kolczugę żelazną, mogącą ważyć ponad 25 kilogramów – opowiada barwnie Magdalena Mucha z dziełu edukacji muzeum, gdzie na parterze przy stołach stanęło sześć postaci w strojach, wzorowanych na średniowiecznych.

Od razu zwraca uwagę umieszczony w holu najwyżej rycerz w kolczudze, z wyeksponowanymi obok na tablicy elementami dlań charakterystycznymi: mieczem, podłużną tarczą w poprzeczne pasy zielono-białe, chorągwią z białym smokiem na zielonym tle. Koło nich wisi lamelka – która przypomina kamizelkę, zakładaną na kolczugę, biorącą nazwę od zespolonych ze sobą kółeczek z żelaza. Pod hełmem z pionową osłoną na nos rycerz miał kaptur kolczy, osłaniający szyję i głowę. - Pas rycerski zwykle był bogato zdobiony złotem i kamieniami szlachetnymi – opisuje Pani Mucha. - Przykładowo: wdowa po zabitym w boju mogłaby kupić trzy wioski, i to z żywym inwentarzem.
Rycerz pod kolczugę wkładał tak zwaną przeszywanicę, tj. długi, pikowany kaftan z warstw płótna albo ze skóry, mający za zadanie zamortyzować, ochronić przed siłą ciosu lub zranieniem mieczem.
Ekspozycja muzealna pokazuje buty skórzane z cholewkami i buty damskie - podobne do znanych nam współcześnie z kształtu, lecz różniące się drewnianymi „koturnami na paskach” - patynkami, które nakładano na czysty pantofel z miękkiego materiału, chroniący go przed błotem i kamieniem.
Przy stołach stanęły manekiny postaci XIII-wiecznych w sytuacji domowej. Są w strojach z tkaniny z wełny, pod którą podszyt jest len, dla zwiększenia właściwości cieplnych i wytrzymałości. Blisko ciała było giezło, jakby halka czy podkoszulek, potem suknia spodnia, suknia wierzchnia i korzno, czyli płaszcz. Przy pasach białogłowy i rycerze nosili sakiewki, jałmużniczki, m.in., z pieniędzmi na ofiarę w kościele lub dla ubogich. Mężczyźnie nierzadko trzymali przy sobie sztylet dla obrony.
Na drewnianych stołach z desek porozkładano przedmioty, jakimi mogliby posługiwać się XIII-wieczni mieszkańcy grodziska lub grodu - ale raczej Starej Łomży, niż znanego miasta ze wzgórza. Są tam krzemień i krzesiwo do niecenia ognia, naczynia gliniane, róg do dęcia sygnałów, gra w tryk traka z plansza i pionami jak w warcabach. Można siąść na krzesełku i pomyśleć o historii z XIII w.
- Zawsze kochałem historię, a XIII wiek najbardziej, bo jest surowy, to czyste średniowiecze, zanim pojawiła się rozwijająca szybko technika – mówi Krzysztof Babiński. Wspomina prężnie działające bractwo rycerskie, liczące do połowy lat 2000. około 15 członków; dziś to zaledwie trzy osoby. Nie organizują imprez masowych, z udziałem publicznoścvi. Wolą imprezy zamknięte, skryci w lasach, aby odnaleźć się w realiach epoki sprzed ośmiu stuleci, gdy nie było prądu, radia, auta ani telefonu. Przypomnijmy, że Krzysztof Babiński dwa lata temu odkrył również kolejne grodzisko nad Narwią.     

Mirosław R. Derewońko


240308092554.png
Foto: Marta Gosk i Magdalena Mucha, pracownice muzeum
Foto: Mazovia 2011
Foto: Mazovia 2011
Foto: Mazovia 2011
Foto: Mazovia 2011
Foto: Mazovia 2011
Foto: Mazovia 2011
Foto: Krzysztof
Foto: Mazovia 2010
Foto: Mazovia 2010
Foto: Mazovia 2010
Foto: Mazovia 2010
Foto: Krzysztof
Foto: Krzysztof
Foto: Krzysztof
Foto: Krzysztof
Foto: Mazovia 2010
Foto: Krzysztof
Foto: Krzysztof

 
Zobacz także
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę