Kolejne sukcesy łomżyńskich szachistów

Michał Karwowski

W weekend grupa szachistów z łomżyńskich klubów wzięła udział w turniejach odbywających się w Białymstoku oraz w Danówku koło Grajewo. Kilkoro z nich osiągnęło bardzo dobre rezultaty.

W sobotę, 24 marca młodzi zawodnicy Klubu Szachowego Maraton Łomża grali w stolicy województwa. Swój debiut w imprezie rangi mistrzowskiej zaliczyła niespełna 6-letnia Pola Obiedzińska. Stawiająca pierwsze kroki przy szachownicy podopieczna trenera Vafy Mammadova zajęła 13. miejsce w gronie 27 uczestniczek rywalizujących w Mistrzostwach Województwa Podlaskiego Dziewcząt do 6 lat. Młoda łomżanka podczas zawodów rozgrywanych tradycyjnie na stadionie miejskim w Białymstoku w 7 partiach zdobyła 3,5 punktu. Warto wspomnieć, że na drugiej pozycji zawody ukończyła 5-letnia Hanna Walewska, córka czołowego zawodnika łomżyńskiego Maratonu, który obecnie mieszka i pracuje w Białymstoku, a także jest trenerem w miejscowym MUKS-ie Stoczek 45.
W tym samym czasie czwórka nieco starszych szachistów Maratonu walczyła w silnie obsadzonej 7. rundzie XXIII edycji Białostockiej Ligi Szkolnej do lat 10. Najlepiej spisał się Bartosz Chełstowski, który uplasował się na wysokim, 6. miejscu uzyskując 5,5 punktu w 7 partiach. Dzięki temu wynikowi uczący się na co dzień w Szkole Podstawowej nr 10 szachista jest już niemal pewny udziału w kończącym rozgrywki Turnieju Mistrzów, do którego kwalifikuje się tylko 6 najlepszych zawodników całych rozgrywek. Z bardzo dobrej strony zaprezentowała się rówieśniczka Bartka, 10-letnia Dominika Ciszewska, która z wynikiem 4 punktów zajęła 22. lokatę, a wśród dziewczynek była czwarta. Rywalizacji ze sporo starszymi przeciwnikami nie przestraszyli się również 7-latkowie Jerzy Chełstowski i Piotr Ciszewski. Pierwszy z nich zakończył zmagania na 31. lokacie (3,5 pkt.), a drugi zajął 45. miejsce (3 pkt.). W turnieju wystartowało 60 osób.

Medale w Danówku
Dzień po zawodach w stolicy województwa w Danówku koło Grajewa odbyły się Indywidualne Mistrzostwa LZS Województwa Podlaskiego w szachach. W turnieju A, w którym grali juniorzy powyżej 14 lat oraz seniorzy (w sumie 21 zawodników) na drugim miejscu uplasował się Kamil Juszkowski (Maraton), który uzyskał 5 punktów w 6 partiach i wywalczył tytułu wicemistrza wśród seniorów. Również srebrny medal, ale w grupie juniorów do 16 lat zdobył 15-letni Paweł Szeligowski z Maratonu, (6. miejsce w OPEN, 4 pkt.), natomiast brąz wywalczył rok młodszy kolega klubowy, Maksymilian Kucharski (8. miejsce OPEN, 3 pkt.).
Dużo liczniejszą obsadę miał turniej B, w którym grali juniorzy do 13 lat. Mimo sporej konkurencji (88 uczestników) aż dwa miejsca na podium w klasyfikacji generalnej przypadły w udziale zawodnikom Maratonu. Drugie miejsce wywalczył 13-letni Michał Karwowski (5,5 pkt.), a trzeci był trzy lata młodszy Bartosz Chełstowski (5 pkt.). Obaj podopieczni trenera Mammadova zdobyli także medale w grupach wiekowych - Michał był drugi do 13, a Bartosz pierwszy do 10 lat. Tuż za podium w kategorii chłopców do 13 lat znalazł się reprezentant Akademii Szachowej Sobocińscy, Jakub Firmuga (4,5 pkt.), który w klasyfikacji OPEN zajął wysoką, 8. lokatę.