Przejdź do treści Przejdź do menu
wtorek, 19 marca 2024 napisz DONOS@

Walentynkowy koncert i wielka miłość

Główne zdjęcie
Nara Noïan

Nara Noïan, francuska wokalistka o ormiańskich korzeniach, zaśpiewała romantyczne piosenki podczas walentynkowego koncertu w Łomży. Był to pierwszy koncert artystki w Polsce, a na scenie towarzyszył jej kwartet smyczkowy Filharmonii Kameralnej. Od kilku miesięcy gra w niej altowiolista Adrian Stanciu z Rumunii, pierwszy obcokrajowiec w składzie orkiestry. Trafił do niej dzięki temu, że na studiach w Wiedniu poznał dziewczynę z Suchowoli i po ślubie zdecydowali się osiedlić w jej rodzinnych stronach. Jak podkreślają, była to miłość od pierwszego wejrzenia.

Magdalena i Adrian Stanciu z córeczką
Magdalena i Adrian Stanciu z córeczką

Chociaż Środa Popielcowa wydawała się nie najlepszym dniem do organizowania koncertu walentynkowego, to w sali Centrum Kultury przy Szkołach Katolickich zasiadło około 170 osób. Co prawda tylko nieliczne z nich kojarzyły twórczość i osobę Nary Noïan, ale francuska piosenka jest w Polsce lubiana od wielu lat, a fakt, że koncert firmuje Filharmonia Kameralna, zaś zaproszenie artystki do Łomży zainicjował Emilian Kudyba, też dodawały przedsięwzięciu wiarygodności. I chociaż sam koncert okazał się zdecydowanie przegadany i po prostu za długi – nikt nie domagał się bisów – to jednak było czego posłuchać. Nara Noïan śpiewała bowiem, akompaniując sobie na fortepianie, głównie sentymentalne i romantyczne utwory, idealne na muzyczny, walentynkowy wieczór we dwoje. Do większości z nich sama napisała muzykę, sięgała też po tradycyjne, ormiańskie pieśni, ukraińskie romanse oraz utwory klasyków francuskiej piosenki: „Hier encore” Charlesa Aznavoura i „La chanson de vieux amants” Jacquesa Brela. 
W części z nich towarzyszył jej kwartet smyczkowy łomżyńskich filharmoników: Cezary Gójski – I skrzypce, Piotr Sawicki – II skrzypce, Adrian Stanciu – altówka i Edyta Moskwa – wiolonczela. 
– To coś niesamowitego! – ocenia poziom kwartetu Nara Noïan. – Mieliśmy razem tylko jedną, krótką próbę, a zagrali wspaniale. Są to bardzo dobrzy muzycy: profesjonalni, muzykalni, a do tego przesympatyczni – grać z nimi to była dla mnie prawdziwa przyjemność!
Publiczności też nie trzeba było długo namawiać do wspólnego śpiewania czy wyklaskiwania rytmu co żywszych utworów, szczególnie tych z rosyjskimi słowami, jak choćby „Ja ljublju jego”, w którym solistce towarzyszył na skrzypcach koncertmistrz orkiestry Cezary Gójski.
– Jestem po tym koncercie bardzo szczęśliwa i ogromnie pokochałam Polskę, a przede wszystkim Łomżę! – mówi Nara Noïan. – Publiczność była fantastyczna, nie spodziewałam się z jej strony takiego wsparcia i bardzo jej dziękuję, licząc, że będę tu mogła jeszcze wystąpić z całą orkiestrą!

Z Wiednia do łomżyńskiej orkiestry
Walentynkowy koncert był też szczególny dla altowiolisty Adriana Stanciu. Syn profesora Constantina Stanciu, również altowiolisty, członka słynnego w Rumunii kwartetu smyczkowego Voces, najpierw grał na skrzypcach, później przerzucił się na altówkę. Ukończył Uniwersytet Muzyczny im. George Enescu w rodzinnym Iasi, a następnie Uniwersytet Muzyczny w Wiedniu – oba z wyróżnieniem. Mimo młodego wieku, bo liczy dopiero 31 lat, ma za sobą imponujący staż w rumuńskich, niemieckich i austriackich orkiestrach. Występował też jako solista, zdobywał nagrody nie tylko w ojczyźnie, ale też w Holandii, Austrii, Anglii, Francji czy Australii. W ubiegłym roku zasilił skład Filharmonii Kameralnej im. Witolda Lutosławskiego, będąc pierwszym obcokrajowcem w istniejącej 40 lat orkiestrze, do której trafił za sprawą miłości do pięknej Polki. 
– Zacząłem grać na skrzypcach, kiedy byłem bardzo młody, bo w wieku sześciu lat – mówi Adrian Stanciu. – Mając 14 lat zmieniłem je na altówkę i gram na niej do tej pory. Pierwsze studia – altówkę solo, skończyłem w Rumunii, po czym zacząłem studiować w Wiedniu muzykę kameralną.
Spędziłem tam siedem lat, dużo grałem i podróżowałem, no i poznałem też żonę!
– Adriana poznałam w roku 2011, 11 marca minie siedem lat – pamięta dokładnie Magdalena Stanciu, śpiewaczka operowa i pedagog. – To była miłość od pierwszego wejrzenia: tam się poznaliśmy, tam się pobraliśmy i tam planowaliśmy swoją przyszłość. Ale w Wiedniu nie mieliśmy rodziny, więc wybór był prosty, przyjazd do Rumunii, albo do Polski. I wybraliśmy Suchowolę, miejsce w centrum Europy! – Spotkaliśmy się w windzie i faktycznie od razu coś między nami zaiskrzyło – potwierdza Adrian Stanciu. – Żona jest również muzykiem, spotykaliśmy się więc na uczelni czy w akademiku, a latem ubiegłego roku podjęliśmy decyzję, że przenosimy się do Polski: najpierw do jej rodzinnej Suchowoli, a teraz do Białegostoku. 
Dzięki tej decyzji skład łomżyńskiej orkiestry wzmocnił altowiolista wysokiej klasy; doceniany przez kolegów nie tylko za umiejętności muzyczne, ale też lubiany jako bardzo sympatyczny i skromny człowiek.
– Świetnie mi się tutaj gra, bo ludzie są bardzo przyjaźni – podkreśla Adrian Stanciu. – Cieszę się, bo mogę tu realizować się w muzyce kameralnej, grać więcej w kwartecie, tak jak dzisiaj. Są też plany, że w czerwcu zagram solo, razem z Czarkiem Gójskim, w Sinfonia Concertante Mozarta na altówkę i skrzypce. 

Wojciech Chamryk
Zdjęcia: Elżbieta Piasecka – Chamryk,Wiesław Wiśniewski


 
Zobacz także
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę