Przejdź do treści Przejdź do menu
wtorek, 19 marca 2024 napisz DONOS@

Ocalone od niepamięci w roku podwójnego jubileuszu

Muzeum Północno-Mazowieckie w Łomży obchodzi w tym roku 70-lecie istnienia. Z tej okazji przygotowano wystawę „Ocalone od niepamięci”, prezentującą najciekawsze eksponaty ze zbiorów placówki, w tym spoczywające na co dzień w magazynach. – To wystawa wyjątkowa! – mówi dyrektor muzeum Jerzy Jastrzębski. – Wiadomo, że jeśli mamy w zbiorach ponad 35 tysięcy muzealiów, to wszystkiego na raz pokazać nie możemy, stąd pomysł takiej jubileuszowej wystawy. Podczas otwarcia wystawy muzealne zbiory wzbogaciły się o kolejny, bardzo cenny obiekt związany z Łomżą, podarowany przez Urząd Miejski.

Chociaż Adam Chętnik zaczął organizować muzeum w Łomży już w roku 1946, to jednak oficjalnie zostało ono otwarte 14 marca 1948 roku. Przez osiem lat mieściło się w lokalu przy obecnej alei Legionów 26, na niemal ćwierć wieku znalazło przystań na trzecim piętrze domu kultury przy ul. Sadowej, a w roku 1980 zostało przeniesione do Domku Pastora na Krzywym Kole. W obecnej lokalizacji przy ul. Dwornej mieści się od sześciu lat, zyskując przestrzeń niezbędną do pracy naukowej, dydaktycznej i organizacji wystaw. Przez 70 lat wszystkie placówki muzeum odwiedziło 2,5 miliona zwiedzających, z czego 150 tysięcy od czasu otwarcia nowej siedziby, a wystawa „Ocalone od niepamięci” jest 690 ekspozycją czasową w historii łomżyńskiej placówki.
– Wystawa jubileuszowa daje duże możliwości, bo poza ekspozycjami stałymi czy wystawami czasowymi o określonej tematyce możemy pokazać na niej najciekawsze eksponaty z różnych działów naszego muzeum – mówi Jerzy Jastrzębski. – Nawet jeśli nie są one najcenniejsze w sensie wartości materialnej, to jednak mają określoną wartość. W ubiegłym roku mieliśmy przecież wystawę „Od tamborka do toporka”, na której zaprezentowaliśmy dary dotyczące etnografii, w kontekście 90-lecia skansenu, tym razem pokazujemy przedmioty z różnych działów.
Są wśród nich zabytki ze zbiorów Muzeum Północno-Mazowieckiego, Skansenu Kurpiowskiego w Nowogrodzie oraz Galerii Sztuki Współczesnej: sztuka współczesna, w tym obrazy łomżyńskich artystów, meble i przedmioty codziennego użytku, eksponaty z działów etnografii, archeologii i historii, numizmaty, rzeźby wykonane przez artystów ludowych i wiele innych przedmiotów. Muzeum gromadzi też zabytki i przedmioty związane z Łomżą, dlatego dyrektora Jastrzębskiego bardzo ucieszył jubileuszowy dar od pracowników Urzędu Miejskiego w Łomży.
– Udało nam się kupić do zbiorów muzeum płytę ze spektaklu „Ballada łomżyńska” z muzyką Czesława Niemena i słowami Ernesta Brylla – mówiła wiceprezydent Agnieszka Muzyk, dziękując za zaangażowanie w zdobycie tego cennego wydawnictwa Ewie Sznejder i Józefowi Babielowi.
7” EP-ka „Ballada łomżyńska”z czterema utworami to rzeczywiście jeden z białych kruków polskiej fonografii. Została wydana w minimalnym nakładzie w roku 1977, z okazji premiery przedstawienia „Ballada łomżyńska” w Teatrze Dramatycznym w Elblągu, stając się poszukiwanym przez kolekcjonerów unikatem. Na wystawie „Ocalone od niepamięci” nie brakuje też wielu innych, znacznie starszych perełek, jak choćby ozdobna fibula (zapinka) z V-VII wieku naszej ery czy datowany na I-III wiek srebrny paciorek, skarb złożony z 322 świetnie zachowanych monet z XIV-XVI wieku, wykopany 2,5 roku temu w Żabikowie Prywatnym, podczas budowy drogi S8, albo grafika „Koneła” autorstwa wybitnego malarza Leona Wyczółkowskiego. Poza różnorodnością i szerokim zasięgiem tematycznym zbiorów wystawa ukazuje też historię muzeum.
– Wpisujemy się tą wystawą w 600-lecie praw miejskich Łomży, bo tych 70 lat muzeum nie było przecież oderwanych od miasta – mówi Jerzy Jastrzębski. – Nie planujemy jednak żadnych obchodów jubileuszowych, a  już w maju otwieramy wystawę poświęconą 600-leciu miasta. Odbędzie się też oczywiście Noc Muzeów, będzie wystawa dotycząca łomżyńskiego browaru, który istnieje od 50 lat, a na jesień planujemy wystawę we współpracy z Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. 

Wojciech Chamryk
Zdjęcia: Elżbieta Piasecka – Chamryk

240308092554.png
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:

 
Zobacz także
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę