Przejdź do treści Przejdź do menu
czwartek, 28 marca 2024 napisz DONOS@

Pamiętamy...

Nocą z 9 na 10 lutego 1940 roku sowieci na okupowanych ziemiach Polski przeprowadzili pierwszą zorganizowaną na wielką skale wywózkę. Tylko tej jednej mroźnej nocy z Łomży i okolic na Sybir wywieziono ponad 1750 osób, a w kolejnych trzech jeszcze około 5 tysięcy. - 78 lat minęło, a my pamiętamy – mówiła Wiesława Kłosińska dyrektorka biblioteki w Podgórzu, gdzie w sobotę odbyły się rocznicowe uroczystości. - To lekcja historii. To wyraz pamięci o wywieziony w nieludzki sposób na nieludzką ziemię – podkreślała.

Łomot do drzwi późną nocą lub nad ranem, wtargnięcie z krzykiem uzbrojonych żołnierzy, nierzadko szczegółowa rewizja domu i obejścia oznaczało zaledwie początek gehenny.  Wyrwani w środku nocy i zastraszeni, w pośpiechu zabierali ze sobą jedynie to, co było pod ręką - trochę odzieży, żywności. Na zarekwirowanych saniach i furmankach, przy mrozie -40. C dowożono ich do stacji kolejowych w Łomży. Tu czekały na nich wagony towarowe z zakratowanymi oknami i warunki urągające wszelkim zasadom (dziura w podłodze jako ubikacja). Do każdego z wagonów ładowano nierzadko do 50 osób. I rozpoczynała się podróż w nieznane, często trwająca 2-4 tygodnie. Dla wielu z nich już sama podróż kończyła się śmiercią. 
Oprócz tej pierwszej wywózki sowieci w okupowanej Polsce przeprowadzili jeszcze trzy inne  deportacje: 13 kwietnia 1940 r., 29 czerwca 1940 r. i 20 czerwca 1941 r.  W sumie wywózki na Sybir z lat 1940 - 1941 objęły koło 6 i pół tysiąca ludzi z Łomży okolic i nie mniej niż 345 tysięcy  w kraju.
Przed biblioteką Gminy Łomża w Podgórzu w ubiegłym roku stanął Pomnik Pamięci Ofiar Sybiru. W skorodowanej blasze  wycięty jest polski orzeł i modlitwa: „niech dobry Bóg ma w opiece pomęczonych i pomordowanych, tych, którym pomógł wrócić na ojczysty próg, i tych, którzy po wygnaniu szukali domu pod obcym niebem”. Tylko z tej miejscowości sowieci deportowali ponad 150 osób. 
- Ten pomnik to symbol szacunki i pamięci mieszkańców gminy i regionu – mówiła Wiesława Kłosińska. 
Przed pomnikiem, po Mszy świętej w pobliskim koście zebrało się kilkadziesiąt osób. Byli Sybiracy m.in. Leon Wagner, posłowie Bernadeta Krynicka i Lech Kołakowski, radni Sejmiku Marek Olbryś i Marek Komorowski, wójt gminy Łomża Piotr Kłys, podpułkownik Krzysztof Rabek, dowódca Batalionu Obrony Terytorialnej Łomża i wielu innych. Minuta ciszy uczczono ofiary sowieckich wywózek, odśpiewano hymn, a przed pomnikiem złożono kwiaty i zapalono znicze.

Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę