poniedziałek, 19 lutego 2018 napisz DONOS@

Mleczny rekord na koniec roku

Średnia cena skupu mleka w grudniu 2017 roku w województwie podlaskim wyniosła 161,87 zł/hl. To absolutny rekord w Polsce. Jeszcze nigdy rolnicy mleka nie sprzedawali tak drogo, a województwo podlaskie po dwóch miesiącach przerwy znowu miało najwyższą cenę w kraju.

Tydzień temu premier Mateusz Morawiecki odwiedził jedno z gospodarstw mlecznych we wsi Rębiszewo Studzianki w powiecie wysokomazowieckim
Tydzień temu premier Mateusz Morawiecki odwiedził jedno z gospodarstw mlecznych we wsi Rębiszewo Studzianki w powiecie wysokomazowieckim

Z opublikowanych w piątek przez Główny Urząd Statystyczny danych wynika, że w grudniu w Polsce za 1 hl mleka płacono w skupie 152,49 zł, tj. o 1,25 zł więcej niż przed miesiącem. W województwie podlaskim średnia ta jest znacznie wyższa. Z wyliczeń GUS wynika, że w grudniu wyniosła aż 161,87 zł/hl. To o blisko 4 złote więcej niż w listopadzie. Tak znaczący wzrost sprawił, że rolnicy w regionu po dwóch miesiącach przerwy, znowu mogą chwalić się najwyższą średnią ceną skupu mleka w kraju. W listopadzie i październiku, więcej za mleko otrzymywali ci z województwa warmińsko-mazurskiego. W grudniu wzrost cen skupu mleka w województwie podlaskim był znacznie wyższy, co sprawiło że średnia cena za 1hl mleka była u nas o 1,15 zł wyższa niż u nich. 

Warto przypomnieć, że w już listopadzie średnia cena skupu mleka w regionie przebiła dotąd najwyższą, którą odnotowano w grudniu 2013 roku, gdy wynosiła ona 157,47 zł/hl.


 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0