poniedziałek, 19 lutego 2018 napisz DONOS@

Gazociąg prawie jak obwodnica Łomży

Rura ma mieć średnicę 70 cm, popłynie nią nawet 4 miliardy metrów sześciennych gazu i przebiegać będzie w odległości zaledwie 6 – 7 km od granic Łomży. GAZ-SYSTEM oficjalnie poinformował o zmianie przebiegu planowanego do budowy gazociągu Polska – Litwa. Biegnący od Litwy w kierunku Warszawy gazociąg w okolicy wsi Rudka-Skroda w powiecie kolneńskim skręci 90 stopni na południowy wschód i poprowadzi w pobliżu południkowo-wschodnich rubieży Łomży.

Stary i nowy przebieg gazociągu Polska - Litwa
Stary i nowy przebieg gazociągu Polska - Litwa

Łomża leży przy szlaku z Warszawy do państw nadbałtyckich. W pobliżu miasta przebiega zbudowany jest już most energetyczny Polska – Litwa, przy Łomży zbudowana ma być droga Via Baltica łącząca Warszawę ze stolicami państw nadbałtyckich, a w odległości kilkudziesięciu kilometrów od miasta – m.in. przez teren gminy Zbójna – miał przebiegać planowany do budowy gazociąg łączący Polskę z Litwą. Okazuje się, że tzw. interkonektor będzie znacznie bliżej w odległości zaledwie 6 – 7 km od granic Łomży. 

Strategiczna inwestycja
Celem budowy gazociągu Polska – Litwa, który finansowany ma być z środków unijnych w ramach Connecting Europe Facility (CEF) jest zapewnienie bezpieczeństwa energetycznego w zakresie dostaw paliwa gazowego państwom bałtyckim. O inwestycji mówi się od kilku lat, ale pod koniec 2017 roku zapadały ostateczne decyzje wyznaczające jego przebieg. W październiku i listopadzie 2017 r. GAZ-SYSTEM uzyskał trzy decyzje o ustaleniu lokalizacji gazociągu na odcinku 185 km  od miejscowości Rudka-Skroda w powiecie kolneńskim do granicy z Litwą. Informując o tym spółka podała także, że w czerwcu ubiegłego roku podjęto decyzję o zmianie założeń do projektu, które polegały przede wszystkim na zmianie punktu początkowego trasy z Tłoczni Gazu w Rembelszczyźnie pod Warszawą na Tłocznię Gazu w Hołowczycach pomiędzy Siemiatyczami a Janowem Podlaskim przy granicy z Białorusią. W związku z tym prace projektowe na odcinku gazociągu Rembelszczyzna – Rudka Skroda zostały zawieszone. Trwa natomiast wybór wykonawcy projektu gazociągu, który będzie odpowiedzialny za uzyskanie kompletu decyzji na odcinek południowy gazociągu czyli z miejscowości Rudka-Skroda do Hołowczyc. Odcinek ten ma długość około 153 km i przebiega przez tereny 18 gmin. To właśnie on poprowadzi w pobliżu Łomży – mniej więcej na granicy gmin Łomża i Śniadowo. 
GAZ-SYSTEM podaje, że oddanie całego gazociągu Polska – Litwa do eksploatacji planowane jest w 2022 r. Szacowana wartość projektu to 558 milionów euro, przy czym odcinek polski ma kosztować 422 mln euro. 

GAZ-SYSTEM jest spółką strategiczną dla polskiej gospodarki. Odpowiadamy za przesył gazu ziemnego oraz zarządzamy najważniejszymi gazociągami w Polsce. GAZ-SYSTEM jest też właścicielem spółki Polskie LNG, która została powołana do budowy terminalu skroplonego gazu ziemnego LNG w Świnoujściu.


 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0