środa, 21 lutego 2018 napisz DONOS@

Nowa elektrownia w Ostrołęce za miliardy

4 miliardy 803 miliony i 150 tysięcy złotych – tyle na budowę Elektrowni Ostrołęka C zamierzała przeznaczyć ENERGA i Grupa Enea. W ostatnich dniach grudnia zbierano oferty od zainteresowanych realizacja inwestycji firm. Wpłynęły trzy. Najtańszą, sięgającą 4,850 mld zł złożyło, China Power Engineering Consulting Group Co., Ltd, a pozostałe są znacznie droższe. W czwartek minister energii Krzysztof Tchórzewski, pytany przez dziennikarzy o to czy możliwa jest rezygnacja z budowy nowego bloku w Elektrowni Ostrołęka, odpowiedział, że „nie przypuszcza”.

Przedmiotem postępowania jest wyłonienie wykonawcy, który wybuduje „pod klucz” elektrownię z jednym blokiem energetycznym o mocy elektrycznej ok. 1000 MWe, o sprawności netto co najmniej 45%, pracującym na parametrach nadkrytycznych pary (Elektrownia Ostrołęka C).
Wysokosprawny blok energetyczny opalany ma być węglem kamiennym z wykorzystaniem najnowocześniejszych, ekologicznych rozwiązań technologicznych.
Poza Chińczykami oferty złożyło także konsorcjum GE Power Sp. z o. o. oraz ALSTOM Power Systems S.A.S., którzy wycenili swoją pracę na  6 mld i 23 mln zł, oraz polski Polimex-Mostostal S.A. wraz z  RAFAKO, chcący za zbudowanie elektrowni aż 9 mld 591 mln 540 tys. zł brutto. 
- Cena nie stanowi jedynego kryterium oceny ofert w postępowaniu, jest tylko jednym z jego elementów – mówił po otwarciu ofert członek Zarządu Elektrownia Ostrołęka S.A., Edward Siurnicki. 
Energia elektryczna w Ostrołęce C ma być wytwarzana przy spełnieniu obowiązujących wymagań Unii Europejskiej dotyczących ograniczenia emisji do środowiska oraz wymagań sprawnościowych. Zastosowane będą najnowocześniejsze, sprawdzone w praktyce, technologie umożliwiające pracę bloku z wysoką dyspozycyjnością i sprawnością, przy zapewnieniu pełnych właściwości użytkowych ubocznych produktów spalania.
Inwestorzy podkreślają, że to inwestycja kluczowa dla polskiego bezpieczeństwa energetycznego. Nowa elektrownia ma sytanąć na terenach położonych na pograniczu Gminy Rzekuń i Miasta Ostrołęki.


 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0