Przejdź do treści Przejdź do menu
piątek, 19 kwietnia 2024 napisz DONOS@

Monografia, monety, disco polo i pomnik na 600 lat Łomży

Główne uroczystości Wielkiego Jubileuszu Łomży zaplanowano na 15., 16. i 17. czerwca, kiedy na Starym Rynku będzie jarmark średniowieczny, a na Muszli koncerty Perfectu i discopolowców. Do tego - monografia miasta pod redakcją prof. Krzysztofa Sychowicza (600 do 800 stron w nakładzie półtora do 2 tys. egz.). Ponadto 15 tysięcy monet o nominale 6 jantarów (3 zł 40 gr za sztukę) i 200 monet 60 jantarów ze srebra (236 zł każda) chce wydać Miasto Łomża na jubileusz nadania w 1418 r. praw miejskich przez księcia Janusza I Starszego. Władca Mazowsza może doczekać się pomnika w centrum starówki, choć od dziesiątków lat mieszkańcy Łomży chcą tam zieleni, kwiatów, ławek i fontanny. Moc imprez, wydawnictw i przedsięwzięć, łączących mieszkańców 600-letniego miasta.

Prezydent Łomży Mariusz Chrzanowski
Prezydent Łomży Mariusz Chrzanowski
Prof. dr hab. Krzysztof Sychowicz
Prof. dr hab. Krzysztof Sychowicz

Na początku trzeba podkreślić, że Łomża jako miejscowość ma starszą historię, ponad 1000-letnią, związaną z osadnictwem w okolicy ul. Żydowskiej IX w., na Wzgórzu św. Wawrzyńca nad Narwią i początkami chrześcijaństwa na tych ziemiach. 600-lecie to jubileusz nadania prawa chełmińskiego, które dało Łomży książęce przywileje: prawo budowania łaźni, postrzygalni i wagi oraz osądzania, wyrokowania i karania. Dlatego współcześni władcy zamierzają postawić pomnik księcia Janusza I.

Zegar słoneczny wskazuje historię i współczesność

Zanim do tego dojdzie - lub nie, prezydent Łomży 4. stycznia o godzinie 12.40 dał znak, że zaczyna obchody, uruchamiając stronę 600-lecia w Internecie. Preludium grudniowym było zaproszenie do I LO i Kina Millenium Piotra Domalewskiego, reżysera nagrodzonej na festiwalu w Gdyni „Cichej nocy” i rozdanie nagród w konkursie literacko-fotograficznym TPZŁ „Załomżenie”. A w sylwestra głośno przed koncertem Cleo prezydent ogłosił, że wchodzimy w rok Wielkiego Jubileuszu Łomży. Będzie on codziennie prezentowany szczegółowo na stronie internetowej 600.lomza.pl, stworzonej w tym celu przez 4 miesiące za 14 tysięcy złotych przez Michała Gąsowskiego z Białegostoku. To obszerne kompendium zawiera, np., wiadomości historyczne, aktualności, biogramy łomżyniaków, zdjęcia miasta, w czym pomogli mu historycy: Jerzy Jastrzębski i Marta Gosk oraz malarka Teresa Adamowska. Ona jest również autorką koncepcji plastycznej monografii Łomży, utrzymanej w tzw. starym złocie. Granat okładki sugeruje wody Narwi, przy której widać panoramę z połowy XIX w. Pokazała projekty, tak jak prezydent nowe witacze na drogach wjazdowych i podkładki z plastiku pod tablice rejestracyjne samochodów z logo 600-lecia, autorstwa malarza Romana Borawskiego. Są też kocyki dla niemowląt z jubileuszowym logo, lecz jak na razie – znaczka pocztowego w całej Polsce nie ma co się spodziewać, o czym poinformowała Barbara Strzymińska – Zdanewicz z PP w Białymstoku. Ma być za to karta okolicznościowa i datownik, przystawiany do korespondencji lub na pamiątkę 15. czerwca na Starym Rynku, gdzie ok. 60 rekonstruktorów stworzy średniowieczny klimat z turniejem rycerskim, strzelaniem z łuku, lepieniem garnków. Towarzyszyć temu będą msza św. w liczącej 5 wieków Katedrze, sesja Rady Miasta, korowód i inscenizacje Teatru Lalki i Aktora.

Całoroczna modlitwa o pomyślność i zbawienie dusz
Wiceprezydent Agnieszka Muzyk zapowiedziała naradę z udziałem dyrektorów przedszkoli, szkół i placówek kulturalnych, żeby koordynować działania w taki sposób, aby na koniec roku mieszkańcy Łomży wiedzieli, co znaczy data 1418 w historii miasta, tak jak Polacy mogą wiedzieć, co oznacza 1918 w historii Polski i 1944 w dziejach Warszawy, do której stolicę Mazowsza z Czerska przeniósł właśnie książę Janusz I. Żartobliwie skomentowała, że na konferencji w Domku Pastora „jesteśmy grzeczni i ułożeni, ale pracujemy burzliwie”. Trudno się dziwić, skoro nawet data 1418 to enigma...
Rozjaśni ciemności monografia prof. Krzysztofa Sychowicza, który zaprosił do współpracy, m.in., Danutę Bzurę i Michała Kaczyńskiego z Archiwum Państwowego. Biskup Tadeusz Bronakowski przedstawił modlitwę 600-lecia, żebyśmy po tym roku  – jak określił – stali się piękniejsi duchowo, coraz bardziej kochający Boga i bliźnich. Od 7. stycznia w kościele św. Brunona, a przez cały rok w kościołach Łomży będą odprawione msze i zanoszone modły o pomyślność współczesnych i życie wieczne dla Zmarłych... Będzie można Ich wspominać na stronie 600-lecia i dodawać wydarzenia. Naczelnik Ewa Sznejder z Centrum Współdziałania Społecznego nazwała kalendarz strony 600-lecia „narzędziem planowania, żeby nie pokrywały się terminy organizowanych spotkań i imprez”.     
Tenor Jacek Szymański, popowa Jula i reggae-popowa Marika oraz rockowy Adam Kalinowski to łomżyńskie gwiazdy koncertu orkiestry Filharmonii Kameralnej w Łomży, jaki w Katedrze zacznie uroczyste świętowanie 600-lecia. Dyrektor i dyrygent FKWL Maestro Jan Miłosz Zarzycki zaprosił łomżyniaków na niedzielę, 21. stycznia o godz. 13. Występy mają zostać zarejestrowane, tak ażeby można było to wydarzenie pokazać Polsce i całemu światu oraz mieszkańcom miasta na 625-lecie... Tytuł „Łomżyńskie Betlejem” zapowiada rodzinne kolędowanie przy jednym jubileuszowym stole.

Mirosław R. Derewońko


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę