Przejdź do treści Przejdź do menu
piątek, 29 marca 2024 napisz DONOS@

Komisarz wyborczy w Łomży zostanie? Senat wykreśli kontrowersyjne zdanie w poselskiej ustawie

Przegłosowana w ubiegłym tygodniu przez posłów PiS ustawa „o zmianie niektórych ustaw w celu zwiększenia udziału obywateli w procesie wybierania, funkcjonowania i kontrolowania niektórych organów publicznych”, skutkowała realną groźbą likwidacji komisarza wyborczego w Łomży. Posłowie zapisali bowiem, że w jeden komisarz przypada na jeden okręg wyborczy do Senatu. W naszym przypadku okręg jest wspólny z Suwałkami, gdzie także jest komisarz wyborczy. Oznaczało to, że jednego z nich trzeba będzie zlikwidować. Po poprawce Senatu nie ma już obowiązku likwidacji komisarza.

Komisarz wyborczy jest pełnomocnikiem Państwowej Komisji Wyborczej wyznaczonym obszarze. W przypadku komisarza w Łomży jego obszar działania obejmuje miasto Łomża i pięć powiatów: grajewski, kolneński, łomżyński, wysokomazowiecki i zambrowski. Komisarz wyborczy przede wszystkim sprawuje nadzór nad przestrzeganiem prawa wyborczego i zapewnia we współdziałaniu z organami samorządu terytorialnego organizacji wyborów na tym obszarze. 
- W Łomży zawsze od 1990 roku, od pierwszych wyborów samorządowych, był komisarz wyborczy – mówił Jerzy Antoni Dołęgowski, dyrektor łomżyńskiej delegatury Krajowego Biura Wyborczego. - To byli sędziowie: Mirosław Trzaska, Włodzimierz Wójcicki, Eugeniusz Dąbrowski i teraz jest Jan Leszczewski. 

Uchwalona przez Sejm w ubiegłym tygodniu ustawa oznacza, że komisarze nie będą musieli być już sędziami i de facto przesądzała o tym, że komisarz wyborczy w Łomży miał zostać zlikwidowany. To przez zapisy, że komisarzy w Polsce ma być 100, a „obszar działania komisarzy wyborczych odpowiada okręgom wyborczym określonym w załączniku nr 2 do kodeksu.” Chodziło o przypisanie komisarza do senackiego okręgu wyborczego. „Nasz” okręg nr 59 obejmuje obszary powiatów: augustowskiego, grajewskiego, kolneńskiego, łomżyńskiego, monieckiego, sejneńskiego, suwalskiego, zambrowskiego oraz miasta na prawach powiatu: Łomżę i Suwałki. Problem wynikał z faktu, że w każdym z tych miast jest osobna delegatura Krajowego Biura Wyborczego i powoływany jest osobny komisarz wyborczy. Zgodnie z sejmowymi zapisami ustawy miałby zostać tu tylko jeden komisarz wyborczy, czyli drugiego trzeba będzie zlikwidować. Teoretycznie można by było zlikwidować tego w Suwałkach, a nie w Łomży, ale Suwałki są znacznie większe od Łomży i zgodnie z nowymi przepisami komisarzy wyborczych powołuje Państwowa Komisja Wyborcza, ale na wniosek ministra właściwego do spraw wewnętrznych – a wiceministrem w tym resorcie jest Jarosław Zieliński z Suwałk.
To de facto przesądzało o tym, że komisarza wyborczego w Łomży już by nie było. Na szczęście wśród 19 poprawek Senatu do poselskiej ustawy jest także ta dotycząca wykreślenia zadnia mówiącego o ścisłym przypisaniu komisarza do senackiego okręgu wyborczego. To oznacza, że PKW przynajmniej nie będzie musiała likwidować jednego z komisarzy w Łomży albo w Suwałkach. To, że nie musi, nie oznacza jednak, że nie może, ale... Trudno sobie wyobrazić, aby członkowie PKW chcieli „ganiać” wyborców z Miastkowa, Szumowa czy Zambrowa do Suwałk.  
Jak będzie naprawdę okaże się szybko. Zgodnie z dopisanym przez senatorów nowym artykułem do ustawy „Państwowa Komisja Wyborcza dostosuje właściwość terytorialną komisarzy wyborczych, o której mowa w art. 166 § 2 ustawy zmienianej w art. 5, uwzględniając liczbę komisarzy wyborczych, o której mowa w art. 166 § 3 tej ustawy w brzmieniu nadanym niniejszą ustawą, w terminie 14 dni od dnia wejścia w życie niniejszej ustawy.”
Nim nowe prawo wjedzie w życie poprawki Senatu nie mogą zostać odrzucone w Sejmie, a później ustawę musi podpisać Prezydent RP Andrzej Duda.

zobacz: Przez PiS Łomża straci komisarza?

240308092554.png

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę