Przejdź do treści Przejdź do menu
czwartek, 28 marca 2024 napisz DONOS@

Twórcze porywy pod okiem profesora Strumiłły

21. malarzy z siedmiu krajów wzięło udział w letnim plenerze plastycznym Stowarzyszenia „Stopka”. Byli wśród nich również utalentowani uczniowie łomżyńskiego Liceum Plastycznego im. Wojciecha Kossaka. Kuratorem artystycznym pleneru był ponownie prof. Andrzej Strumiłło, obchodzący 90-lecie urodzin wybitny artysta, uhonorowany w województwie podlaskim Rokiem swego imienia. Uczestnicy pleneru czerpali natchnienie z twórczości jubilata, a efekty swej pracy zaprezentowali na wystawie zbiorowej „W porywie i ascezie” w Galerii Sztuki Współczesnej.

Rok Andrzeja Strumiłły rozpoczął się w lutym w Białymstoku, a otwarcie wystawy w Łomży było jego ostatnim akcentem. Niestety bez udziału jubilata, ale wiadomo już, że wkrótce pojawi się nad Narwią na swej kolejnej wystawie indywidualnej. Na ekspozycji „W porywie i ascezie” był zaś obecny pośrednio, gdyż temat pleneru nawiązywał do jego twórczości, a uczestnicy malując i rysując inspirowali się jego niepowtarzalnym stylem. W niespełna tydzień, na przełomie czerwca i lipca tego roku, artyści z z Białorusi, Litwy, Niemiec, Polski, Rosji, Słowacji i Ukrainy stworzyli w urokliwych zakątkach Augustowa aż 90 prac, z czego 65 trafiło na wystawę.
Przeważają wśród nich pejzaże, nawiązujące głównie do wszechobecnych w Augustowie wodnych akwenów, ale są też prace o bardziej filozoficznym ukierunkowaniu, mające ścisły związek z dwoistością tematu, pojawiają się też swobodne eksperymenty. Twórcza atmosfera pleneru sprawiła, że nawet artyści mający na co dzień inną „specjalizację”, jak choćby rzeźbiarz Adam Tymiński, też chwytali za pędzel, rozkoszując się artystyczną swobodą. To podejście udzieliło się też młodym uczestnikom pleneru, ponieważ prezes „Stopki” prof. Ludwik Malinowski zaprosił do udziału w nim uzdolnionych uczniów łomżyńskiego „Plastyka”. 
– Już to, że zostaliśmy zaproszeni na ten plener było dla nas wielkim zaskoczeniem – mówi Hubert Dolinkiewicz. – Było to dla nas niesamowite doświadczenie, a obcowanie z ludźmi, którzy zajmują się tym na co dzień, zwłaszcza z prof. Strumiłło, było dla nas bardzo inspirujące. 
– Znałam wcześniej prace prof. Strumiłły – dodaje Adriana Mocarska. – Szczególne wrażenie zrobił na mnie jego wykład z historii sztuki i teorii malarstwa, a poza tym to bardzo sympatyczny i kontaktowy człowiek.
– To, czego uczniowie mogą doświadczyć w szkolnej pracowni różni się od wyjścia w plener – zauważa ich opiekun Adam Tymiński. – Atmosfera jest luźniejsza, nie ma dystansu szkolnych relacji, a obcowanie z doświadczonymi, nierzadko wybitnymi artystami, daje młodym ludziom bardzo dużo i wiele mogli się nauczyć.
Jednak również doświadczeni twórcy podkreślają korzyści płynące z pracy pod kierunkiem kogoś tak wyjątkowego jak Andrzej Strumiłło: malarza, grafika, ilustratora, fotografa, prozaika i poety, wciąż bardzo aktywnego w wielu artystycznych dziedzinach. 
– Każdy kolejny plener i spotkanie z profesorem, to dla nas coś niesamowitego – mówi Teresa Adamowska. – Zawsze przygotowuje bardzo ciekawy wykład, co jest dla nas również takim zresetowaniem umysłu, umożliwia spojrzenie na wszystko z innej perspektywy, bo są to przecież przemyślenia wybitnego artysty i dojrzałego człowieka, który wiele w życiu przeżył. 

Wojciech Chamryk

Wystawę „W porywie i ascezie” można oglądać w Galerii Sztuki Współczesnej Muzeum Północno-Mazowieckiego do 13 stycznia 2018 roku. Składają się na nią prace: Teresy Adamowskiej, Weroniki Adamskiej, Joanny Dochód, Huberta Dolinkiewicza, Marty Javorskiej, Davida Javorský'ego (Słowacja), Stanisława Kędzielawskiego, Natalii Linowskiej, Daryi Sumaravej-Kopach (Białoruś), Natalii Kuberskiej (Ukraina), Adriany Mocarskiej, Liny Morkunaite-Vilkeliene (Litwa), Diethera Münchgesanga (Niemcy), Antanasa Obcarskasa (Litwa), Iwony Sielskiej, Andrzeja Strumiłły, Katsiaryny Sumaravej (Białoruś), Adama Tymińskiego, Eleny Vertikovej – (Rosja), Natalii Zaremby i Łukasza Zedlewskiego.


Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:

 
Zobacz także
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę