środa, 21 lutego 2018 napisz DONOS@

ASF rozprzestrzenia się po kraju

Dziki z wirusem afrykańskiego pomoru świń rozprzestrzeniają się na coraz to nowe rejony kraju. W ostatnich dniach potwierdzono kilka przypadków wykrycia ASF u dzików np. w okolicach Legionowa oraz w Laskach pod Warszawą. Ten ostatni, to pierwszy chory dzik na lewym brzegu Wisły. Coraz więcej jest też przypadków chorych dzików w Kotlinie Biebrzańskiej. W okolicach Rajgrodu pierwszy z nich przeszedł też na teren województwa warmińsko-mazurskiego.

Mapa ognisk i przypadków ASF w Polsce oraz aktualny zasięg obszarów objętych restrykcjami
Mapa ognisk i przypadków ASF w Polsce oraz aktualny zasięg obszarów objętych restrykcjami

O wykryciu pierwszych chorych na ASF dzików w okolicach Legionawa Główny Lekarz Weterynarii informował w ubiegłym tygodniu. Dziś poinformowano o potwierdzeniu w badaniach wirusa ASF w zwłokach czterech dzików, znalezionych w miejscowości Laski, w gminie Izabelin, powiat warszawski zachodni, województwo mazowieckie. To już po drugiej stronie Wisły. 

Potwierdzono także pierwszy przypadek chorego na ASF dzika na terenie województwa warmińsko-mazurskiego. Znajdował się on w okolicach Jeziora Przepiórka, kilka kilometrów na północy-zachód od Rajgrodu. 
W związku z rozprzestrzenianiem się wirusa ASF w Polsce Komisja Europejska ponownie rozszerzyła obszary ochronne. M.in. gmina Bargłów Kościelny została włączona do tzw. strefy czerwonej.


 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0