sobota, 24 lutego 2018 napisz DONOS@

Pociągi „bezpiecznie” pojadą trasą przez Śniadowo i Wygodę

Kończą się prace związane z remontem linii kolejowej z Ostrołęki do Łapy. - W najbliższym czasie planowane są jazdy testowe, których celem jest sprawdzenie szlaku pod kątem bezpiecznego prowadzenia pociągów – podaje Karol Jakubowski z PKP Polskie Linie Kolejowe S.A.. Linia kolejowa prowadzi przez Śniadowo i w okolicach Wygody. W tych miejscach przecina się też z najważniejszymi drogami w regionie – krajową 64 Łomża – Zambrów i wojewódzką 677 Łomża – Ostrów Mazowiecka. 2 listopada na pierwszym z tych przejazdów zginęły trzy osoby. Teraz kolejarze zapewniają, że przejazdy będą bezpieczne.

Wypadek na przejeździe kolejowym w Wygodzie w którym zginęły 3 osoby (2 listopada 2017 r.)
Wypadek na przejeździe kolejowym w Wygodzie w którym zginęły 3 osoby (2 listopada 2017 r.)

Linia kolejowa nr 36 Łapy - Śniadowo – Ostrołęka w ostatnich miesiącach była remontowana pod potrzeby poprowadzenia tędy objazdu kolejowego na czas modernizacji odcinka Rail Baltica od Czyżewa do Białegostoku. To właśnie po zderzeniu na przejeździe w Wygodzie VW Golfa z drezyną pracowników remontujących torowisko, na początku listopada zginęły trzy trzy osoby. Karol Jakubowski z z PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. zapewnia, że po uruchomieniu regularnych kursów na tej linii przejazdy będą bezpieczne.  
- W ramach prac na tym 80-kilometrowym odcinku wymieniono i wyremontowano tory, uzupełniono tłuczeń oraz zamontowano urządzenia sterowania ruchem kolejowym. Poprawę bezpieczeństwa zapewnią przebudowane przejazdy kolejowo-drogowe, które wyposażono w dodatkowe urządzenia, m.in. przeprawy w miejscowości Śniadowo i Wygoda będą posiadać sygnalizację świetlną i rogatki, co dodatkowo poprawi bezpieczeństwo uczestników ruchu – zaznacza Jakubowski. 
Pierwsze pociągi na tej trasie mają pojawić się w najbliższych dniach. Kolejarze na początku będą testować trasę. 
-  Otwarcie linii nastąpi 10 grudnia 2017 r., czyli wraz z wejściem w życie nowego rozkładu jazdy – zapowiada PKP PLK. 
Dodajmy, że wartość wykonanych w tym roku prac na linii nr 36 szacowano na ok. 38 mln zł, ale to dopiero pierwszy etap. W najbliższych latach remontowana ma być także linia kolejowa nr 49 prowadząca ze Śniadowa do Łomży.


 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0