czwartek, 22 lutego 2018 napisz DONOS@
180221105324.gif

Dla Niepodległej

- Polskie drogi do niepodległości były kręte – mówił Jacek Kocoń, dyrektor łomżyńskiego „Mechaniaka”. Patronem szkoły jest Marszałek Józef Piłsudski – jeden z najwybitniejszych Polaków przełomu XIX i XX wieku, którym zawdzięczamy, że 11 listopada 1918 roku Polska, po 123 latach zaborów, odzyskała niepodległość. W przeddzień 99. rocznicy tych wydarzeń w tej największej w mieście szkole średniej odbyły się uroczystości patrona szkoły.

11 listopada jako świąteczny dzień odzyskania przez Polskę niepodległości został ustanowiony ustawą sejmową z 23 kwietnia 1937. Józef Piłsudski od dwóch lat już nie żył. Wybór tego dnia był pochodną kilku wydarzeń. 11 listopada 1918 roku podpisano rozejm w Compiègne, który pieczętował klęskę Niemiec w I wojnie światowej. W Polsce Józef Piłsudski - polityk, działacz społeczny i niepodległościowy, ale przede wszystkim żołnierz i twórca Legionów Polskich oraz Polskiej Organizacji Wojskowej – uwolniony z osadzenia w Magdeburgu przyjechał do Warszawy i przejął władzę nad Wojskiem Polskim. 
- Niepodobna oddać tego upojenia, tego szału radości, jaki ludność polską w tym momencie ogarnął – pisał Jędrzej Moraczewski wspominając to co działo się 10 i 11 listopada 1918 roku. 
Dyrektor „Mechaniaka” podkreślał, że drogi do niepodległości były kręte. Przywoływał twórców Niepodległej - Józefa Piłsudskiego, Romana Dmowskiego, Ignacego Paderewskiego i Wojciecha Korfantego.
- Różne były drogi tych wybitnych postaci, ale myśl miały wspólną – wolną Polskę – mówił Jacek Kocoń zwracając uwagę, że „nie tylko Ci wielcy Polacy walczyli, ale ci mali też”. Wskazywał powstańców z nieudanych zrywów wolnościowych przeciwko zaborcom, dzieci z Wrześni i wóz Drzymały, które stały się symbolami walki germanizacją. Artystów, pisarzy i poetów, którzy także na emigracji „nie chcieli dać zapomnieć, że Polska jest i będzie”, i księży, którzy z kościołów stworzyli miejsca, gdzie przez ponad 120 lat „można było tę polskość pielęgnować”. - Do odzyskania Niepodległości doprowadziły nie tylko sytuacja międzynarodowa, słabość naszych zaborców i wojny między nimi. To Polacy sami ją sobie wywalczyli, sami ją sobie nadali, bo im się należała – mówił dyrektor Kocoń. - Dzisiaj oddajemy cześć poległym, ale cieszymy się, bo mamy Niepodległą. 
W szkolnych uroczystościach wzięli udział m.in. ksiądz biskup Tadeusz Bronakowski, prezydent Łomży Mariusz Chrzanowski, starosta łomżyńska Elżbieta Parzych, wójt gminy Łomża Piotr Kłys rektor Państwowej Wyższej Szkoły Informatyki i Przedsiębiorczości dr hab. Dariusz Surowik, czy  dowódca łomżyńskiego batalionu Obrony Terytorialnej podpułkownik Krzysztof Rabek . W ich trakcie Jan Karczewski prezes powiatowych struktur  Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych, wręczył staroście i prezydentowi przyznane przez Związek medale za zasługi. Nagrodzono także laureatów szkolnych konkursów plastycznych i wiedzy o Marszałku Józefie Piłsudskim oraz ogólnomiejskiego konkursu fotograficznego „Patriotyczne inspiracje 2017”.

Foto: Jacek Kocoń, dyrektor ZSMiO w Łomży
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:

 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0