środa, 21 lutego 2018 napisz DONOS@

Bazgrali ścianę czy propagowali nazizm?

Nawet dwa lata więzienia grożą sprawcy lub sprawcom, którzy na elewacji jednego z bloków przy ulicy Juliusza Słowackiego w Łomży namalowali neonazistowskie symbole. Prokuratura Rejonowa w Łomży w tej sprawie nadzoruje dochodzenie prowadzone w kierunku publicznego propagowania nazizmu i nawoływania do nienawiści na tle różnic rasowych.

Do publicznego propagowania nazizmu i nawoływania do nienawiści na tle różnic rasowych miało dojść poprzez nakreślenie na elewacji bloku numer 7 przy ulicy Słowackiego w Łomży napisów: „White Pride, White Word” oraz symboli „wilczy hak” i „trystyka”. Pod nadzorem prokuratury czynności w tej sprawie prowadzi policja  Jak informuje prokurator Maria Kudyba, rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Łomży, zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa złożyła do Komendy Miejskiej Policji w Łomży fundacja „Klamra”. 

Z policyjnych danych wynika, że w ostatnich latach w Polsce stwierdza się po kilkaset przypadków  tego typu przestępstw, przy czym ich wzrost nastąpił od 2013 roku. W ubiegłym roku w całym kraju było ich 374. Prokurator Kudyba podkreśla, że w regionie łomżyńskim tego typu postępowań nie jest dużo.

Wojciech Michalak, prezes Łomżyńskiej Spółdzielni Mieszkaniowej,  w której zasobach jest ten blok mówi, że bazgroły byłby już zamalowane, ale pogoda uniemożliwiała wykonanie wcześniej tych prac. Michalak dodaje, że różnego rodzaju napisy i rysunki na ścianach bloków pojawiają się sporadycznie. Poza tymi na Słowackiego, ktoś namalował jakieś rysunki na Broniewskiego 2, a ostatnio także na jednym z bloków przy ul. Prusa. 
- Dla nas przede wszystkim to zniszczenie mienia. Były one zgłaszane na policję, ale zwykle kończyło się tu umorzeniem z powodu niewykrycia sprawcy – mówi prezes Michalak, dodając, że jeśli tym razem policji uda się ustalić sprawcę spółdzielnia będzie dochodziła do niego także pokrycia kosztów poniesionych na zamalowanie bazgrołów.


 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0