Przejdź do treści Przejdź do menu
piątek, 29 marca 2024 napisz DONOS@

Gazociąg Polska – Litwa coraz bliżej

Główne zdjęcie
Wojewoda Podlaski Bohda Paszkowski podpisuje decyzję w sprawie gazociągu Polska - Litwa (fot. PUW Białystok)

Wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski wydał decyzję o ustaleniu lokalizacji gazociągu Polska – Litwa na terenie powiatów kolneńskiego i grajewskiego. To około 72 km gazociągu, którego łączna długość ma wynieść ok. 550 km. Tylko na tym odcinku zaplanowano trzy zespoły zaporowo - upustowe (ZZU) w pobliżu miejscowości Rudka Skroda w gminie Mały Płock, Gnatowo w gminie Grabowo oraz Konopki na terenie gm. Grajewo, gdzie zlokalizowano także układ śluzy nadawczo - odbiorczej.

Łomża leży przy szlaku do państw nadbałtyckich. W pobliżu miasta przebiega zbudowany jest już most energetyczny Polska – Litwa, przez Łomżę planowana jest droga Via Baltica łącząca Warszawę ze stolicami państw nadbałtyckich, a odległości kilkudziesięciu kilometrów od miasta – m.in. przez teren gminy Zbójna – przebiegać ma planowany do budowy gazociąg łączący Polskę z Litwą.  Ma to być międzysystemowy gazociąg wysokiego ciśnienia MOP 8,4 MPa, DN700. O inwestycji mówi się od kilku lat, ale teraz zapadają ostateczne decyzje wyznaczające jego  przebieg. Podpisana przez wojewodę podlaskiego pod koniec października decyzja dotyczy jego lokalizacji na terenie powiatów kolneńskiego i grajewskiego. Poza samym gazociągiem obejmuje ona także położenie kabla światłowodowego, ochronę katodową, Aparaturę Kontrolno-Pomiarową i Automatykę, przyłącza elektroenergetyczne oraz drogi dojazdowe do trzech wyznaczonych na tym odcinku zespołów zaporowo – upustowych.

Zgodnie z wcześniejszymi informacjami strony rządowej gminy, przez których teren ma przebiegać gazociąg będą uzyskiwały dochody z podatku od nieruchomości w wysokości 2% wartości inwestycji znajdującej się na jej terenie. Według wyliczeń z 2015 roku może to być średnio od 50 tys. zł do 60 tys. zł rocznie za każdy kilometr gazociągu. 

Celem inwestycji dofinansowanej z środków unijnych w ramach Connecting Europe Facility (CEF) jest zapewnienie Państwom Bałtyckim, w szczególności Litwie, bezpieczeństwa energetycznego w zakresie dostaw paliwa gazowego. Przepustowości gazociągu, który ma być oddany w 2021 roku ma wynieść 2,4 mld m3 gazu rocznie w kierunku Litwy oraz 1,7 mld m3 w kierunku Polski.

 

 

240308092554.png

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę