Przejdź do treści Przejdź do menu
piątek, 29 marca 2024 napisz DONOS@

Pożegnanie z Tymi, co przeszli przez granicę śmierci...

Główne zdjęcie
Cmentarz w Łomży

Zapisali się w pamięci większej społeczności niż krąg rodzinny. Spadają jak liście z drzew jesienią, ale powracają we wspomnieniach, rozmowie, modlitwie... Kogo ze znanych i zasłużonych dla życia miasta łomżyniaków pożegnaliśmy w tym roku, kogo odwiedzimy na starym cmentarzu przy ulicy Kopernika i na nekropoliach przy Przykoszarowej i Wojska Polskiego...? Kto z niżej wymienionych Zmarłych przetrwa dłużej w świadomości społecznej niż w opowieści rodzinnej...? W zderzeniu z przypadkowością losu i kruchością życia odkrywamy, jak ważne jest zostać we wdzięcznej pamięci.

Twórca Czarnego Teatru Sivina II Tomasz Brzeziński (1936 – 2017) zmarł 11. maja na nefrologii Szpitala Wojewódzkiego w Łomży. Ma grób przy głównej alei starego cmentarza. Aktor, reżyser i scenograf, od ponad pół wieku aktywny na scenie teatru lalkowego, wystawił i napisał kilkadziesiąt sztuk. Występował w teatrach od 1953 r. Choć pochodził z Warszawy, ukończył krakowską PWST i kierował teatrem w Zielonej Górze, to był też pierwszym reżyserem Teatru Lalki i Aktora w Łomży. Do dziś widzowie pamiętają plastyczne „Miniatury”, „Obrazki z wystawy” i „Magiczny koncert”...
Henryk Kirejczyk (+ 92) w łomżyńskim szpitalu przepracował ponad 49 lat: do 1976 r. jako lekarz, w 1976 objął stanowisko zastępcy dyrektora ds. lecznictwa. W kolejnych latach ordynator oddziału obserwacyjno–zakaźnego, zastępca dyrektora ds. opieki zdrowotnej, wiele lat kierował przychodnią chorób wewnętrznych, leczył. W latach 1984 - 1987 pełnił w szpitalu funkcję dyrektora naczelnego. 
Maria Babiel (+ 92) była ekonomistką w księgowości, m.in., Miejskiego Handlu Detalicznego w Łomży. W latach II wojny światowej to łączniczka Armii Krajowej, pseudonim Hanka, a po wojnie – współzałożycielka obwodu Światowego Związku Żołnierzy AK w Łomży, m.in., z Henrykiem Wiśniewskim i nieżyjącą Sabiną Marcinkowską (+ 83 w 2010), ps. Litwinka, oraz Anną Polak. 
Stanisław Jankowski (+ 94) był solidnym nauczycielem fizyki w I LO imienia Tadeusza Kościuszki w Łomży w latach 1962 – 1989. „Uczeń jest jak prąd: płynie tam, gdzie jest mniejszy opór” - jedno z powiedzonek Profesora Jankowskiego przetrwało w pamięci nauczycieli i uczniów „Pierwszego”.
Leokadia Sawicka urodziła się w Łomży 89 lat temu... Serdeczną i oddaną nauczycielkę kilkunastu pokoleń pedagogów pochowano na nowym cmentarzu z mężem Feliksem i synem Waldemarem. - Pracowała w Zespole Szkół Drzewnych, była dyrektorem Studium Nauczycielskiego, mieszczącym się w gmachu „Drzewnej” przy alei Legionów – mówi Helena Polewaczyk (lat 79), przewodnicząca sekcji emerytów ZNP. - Życie nie kończy się na granicy śmierci. Będzie żyła w sercach i pamięci...
Janina Falkowska (+ 68) kierowała Przedszkolem Publicznym nr 9 w Łomży w latach 1995 – 2004. We wspomnieniach dyrektorów przedszkoli trwa jako skromna, kulturalna, pracowita i koleżeńska. 
Jerzy Zieliński (+ 76) pracował w szkołach muzycznych Łomży, Zambrowa i Kolna. Naprawiał różne instrumenty, a z ojcem i bratem produkował w Łomży akordeony.
Mirosław Żelazny (+ 61) działał w Łomżyńskim Towarzystwie Muzycznym przez 40 lat, uczył w PSM I i II st. w Łomży, kształcił akordeonistów i klawiszowców. Żelazny kilka dni przed śmiercią był na pogrzebie Zielińskiego...
Jan Kleczyński (1957 – 2017) sprawował mandat radnego Rady Miasta w latach 1998 – 2002, 2005 – 2006, 2006 – 2010. Przeciwnik zwiększania liczby miejsc sprzedaży alkoholu. Dawał świadectwo wartości życia bez alkoholu, który uważał za truciznę dla człowieka i narodu... Działacz Bractwa Trzeźwości angażował się w pomoc alkoholikom i ich rodzinom. Wiele lat współpracował z Ojcem Apolinarym Kaźmierakiem (1934 – 2016). W tym roku świętowaliby 30-lecie Bractwa Trzeźwości.
Jan Rachubka (+ 86), prezydent Łomży w latach 1975 – 1978, pracował m.in. jako zastępca dyr. ds. ekonomicznych w Zakładach Przemysłu Ziemniaczanego „Łomża”, był dyrektorem Łomżyńskich Zakładów Przemysłu Terenowego i wydziału Urzędu Wojewódzkiego w Łomży. Prowadził obsługę prawną, m.in., w Kombinacie Państwowych Gospodarstw Rolnych „Wizna” w Grądach Woniecko.
Ks. Krzysztof Brakoniecki (+ 49), kapelan łomżyńskiego opactwa Sióstr Benedyktynek, wcześniej w latach 2006 – 2014 proboszcz parafii w Wygodzie, a wcześniej – wikariusz w Szczepankowie i w parafii św. Brunona w Łomży. W roku śmierci obchodził srebrny jubileusz kapłaństwa... Prowadził z zapałem oazy. - Dusza człowiek, jak gdzieś się pojawiał, to zaraz wszystkim raźniej się robiło – wspominała Go oazowiczka sprzed 20 lat Anna Składanek. - Zawsze miał dla innych ludzi czas.
Ks. Henryk Jankowski (+ 81) zbudował cztery kościoły: pw. św. Brunona przy Wojska Polskiego, gdzie był proboszczem do 2010, św. Jadwigi Śląskiej w Kupiskach, NMP Częstochowskiej przy ul. Poznańskiej i Zmartwychwstania Pańskiego na cmentarzu parafialnym przy ul. Wojska Polskiego. „Wielki budowniczy” i dobry spowiednik rok wcześniej obchodził jubileusz 50-lecia kapłaństwa.
Wypada przypomnieć również tych, którzy zmarli w okolicy Wszystkich Świętych 2016. Jest wśród nich najsłynniejszy optyk w historii Łomży Zdzisław Sagan (+ 86). Przybył z Lubelszczyzny na Ziemię Łomżyńską w latach 60. Pracował niezwykle solidnie w salonie na rogu Farnej i Długiej, za co był ceniony, szanowany, lubiany przez łomżyniaków. Lubił grać w szachy z Leokadią Sawicką...
Irena Wagner (+ 88) zaczynała w Szkole Podstawowej nr 6 (obecnie muzeum) jako nauczycielka fizyki i kierująca ośrodkiem metodycznym fizyki, przez co służyła młodszym od niej nauczycielom. Krótko była wicedyrektorem „Szóstki”. Ujmująca, pogodna, skromna nauczycielka przeciwstawiała się monotonnej rutynie życia w pośpiechu swą aktywnością i dobrym słowem, i poczuciem humoru. Jeszcze przed wigilią 2016 Druhna z Drużyny Weteranów Harcerzy Ziemi Łomżyńskiej cieszyła się marzeniem, że dożyje 90 lat... Nie każde marzenie się spełnia, mimo szczerych życzeń na święta... Nad grobem koleżankę z ZHP pożegnała Anna Skarżyńska (+ 79, pracownica Sanepidu; rok temu chowała męża dr. Jana Skarżyńskiego (+81)). Kilka dni zabrakło Jej do Wszystkich Świętych 2017.

Mirosław R. Derewońko

240308092554.png

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę