niedziela, 25 lutego 2018 napisz DONOS@

Czekają na emerytury

- Jeśli ktoś wniosek o przyznaniu emerytury złożył we wrześniu, jeszcze przed wejściem w życie nowej ustawy, ZUS i tak ma na wydanie decyzji 30 dni, liczone od 1 października - informuje Katarzyna Krupicka regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa podlaskiego. W białostockim Oddziale ZUS do 20 października wydanych zostało 3 146 decyzji przyznających emerytalnych. - 604 osób, które je otrzymały, nadal kontynuuje zatrudnienie, dlatego ich emerytury zostały zawieszone do czasu rozwiązania stosunku pracy. Prawdopodobnie część z tych osób złożyła już wypowiedzenia i czeka na rozwiązanie umowy o pracę. Gdy dostarczą do ZUS świadectwo pracy, zostanie podjęta wyplata zawieszony dotąd świadczeń – dodaje Krupicka.

Z informacji ZUS wynika, że w przypadku pozostałych osób, które otrzymały decyzje o przyznanej emeryturze, powinny one otrzymać już także pierwsze wypłaty. Większość emerytów wybierało przelewy na konta, ale blisko co czwarty nowy emeryt woli, ale pieniądze przyniósł mu listonosz.

Średnia wysokość emerytury dla osób przechodzących na nią w obniżonym wieku emerytalnym wynosi w Oddziale w Białymstoku 1 567,41 zł brutto dla kobiet, a dla mężczyzn – 2 466,05 zł. Emerytury te są niższa od wysokości średniej krajowej, które dla kobiet wynosi 1 627,11 zł, a dla mężczyzn 2 791,24 zł.


 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0