Przejdź do treści Przejdź do menu
piątek, 19 kwietnia 2024 napisz DONOS@

Cztery dni filmów, spektakli i koncertów w MDK-DŚT

Spotkania z kulturą niepopularną Off Road to najnowsza inicjatywa Miejskiego Domu Kultury-Domu Środowisk Twórczych. Od czwartku do niedzieli włącznie odbędzie się aż 10 wydarzeń: 4 koncerty, 4 spektakle, wystawa i pokaz filmów dokumentalnych ze Studia Wajdy. Wystąpią nie tylko gwiazdy muzyki niezależnej, jak Abradab czy Mikromusic, ale też młodzi wykonawcy sceny alternatywnej. Adam Walny zaprezentuje swój najnowszy spektakl „Gould-Wariacje”, a Tadeusz Wierzbicki znane nie tylko w kraju przedstawienie „Litera i”. Pojawią się też artyści pochodzący z Łomży, w tym robiąca międzynarodową karierę Marzena Turek-Gaś, pierwsza na świecie autorka obrazów wykonywanych podczas jazdy specjalnie przystosowanymi do malowania wrotkami.

Od lat jesień przebiegała w Łomży pod znakiem imprez z cyklu Łomżyńskiej Jesieni Kulturalnej, jednak nie będzie już ona organizowana w dotychczasowej formie.
– Łomżyńska Jesień Kulturalna, podobnie jak Dni Łomży, była za bardzo rozciągnięta w czasie, dlatego ludzie nie kojarzyli jej jako odrębnej imprezy – mówi dyrektor MDK-DŚT Krzysztof Zemło. – Dlatego uznaliśmy, że przygotujemy coś nowego, ale oczywiście jesienią nie zabraknie też innych ciekawych wydarzeń, jak koncert Jana Ptaszyna Wróblewskiego i wielu innych. 
Off Road łączy różne formy sztuki niezależnej, przedstawiając najnowsze dokonania artystów alternatywnych w dziedzinie muzyki, filmu, malarstwa i teatru: od tych już uznanych, do młodych, dopiero rozpoczynających kariery, ale już bardzo obiecujących, twórców.  
– Off Road jest częścią realizacji naszej misji, bo mamy przecież w nazwie człon Dom Środowisk Twórczych, więc chcemy stworzyć ludziom poszukującym ciekawej kultury możliwości spotkania z artystami, którzy idą własną drogą i są autentyczni w tym, co robią – mówi Krzysztof Zemło.
Na pewno należy do nich Marcin „Abradab“ Marten, jeden z najlepszych polskich raperów, znany z kultowego zespołu Kaliber 44, który wraca do Łomży po czterech latach przerwy. Nigdy nie grał tu za to zespół Mikromusic, który przedstawi swe alternatywne przeboje w wydaniu akustycznym.
Odbędą się też dwa koncerty wizualne, łączące elementy filmowe i muzyczne: w piątek Grupy Etyka Kurpina + Copy Corpo, zaś w sobotę Fatal Error live act, z montowanymi na żywo efektami wizualnymi do muzyki tworzonej na żywo przez DJ-a. 
Wydarzeniem imprezy będzie też powrót do rodzinnego miasta  Marzeny Turek-Gaś, znanej na całym świecie roller painter girl, która zaprezentuje swe prace w Galerii Pod Arkadami, a na budynku będzie wyświetlany film „Jazzdy Malarskie”. 
– Zależy mi na tym, żeby zapraszać też łomżyńskich artystów i wywodzących się z Łomży, zwłaszcza jeśli robią coś ciekawego – podkreśla dyr. Zemło. – Kimś takim jest niewątpliwie Marzena Turek-Gaś, która znalazła swój sposób na malarstwo na płótnie. Będziemy też próbowali wyświetlić na budynku jazdę pani Marzeny do muzyki jazzowej. W grupie Etyka Kurpina też mamy akcent łomżyński, bo jest ona prowadzona przez Adama Frankiewicza, pochodzącego z Łomży absolwenta białostockiej reżyserii, który poszedł w stronę zdarzeń muzyczno- wizualnych.
Zaplanowano też cztery spektakle: „Litera i” Teatru Tadeusza Wierzbickiego, monodram na podstawie opowiadania Samuela Becketta „Pierwsza miłość”  Damiana Kierka, „Gould-Wariacje” Teatru Walnego z nadmarionetami oraz spektakl teatru tańca Wariatino „Nie bójmy się”.
– Tadeusz Wierzbicki jako pierwszy w teatrze okiełznał zjawisko tzw. zajączków, pochodzących z odbicia w lusterku – opowiada Krzysztof Zemło. – Jego pierwszy spektakl „Litera i” objechał cały świat, to sztuka bardzo intymna, ciekawa w formie i warta poznania. „Gould-Wariacje” to również duże wydarzenie, bo Adam Walny jest znanym w Polsce artystą teatru formy. Jest to nowy spektakl, pokazywany dotąd dosłownie kilka razy i oparty na prawdziwej historii: coś pomiędzy performance, teatrem formy a teatrem muzyki, z bardzo ciekawym sposobem animacji.
W ramach ogólnopolskiego festiwalu „Patrz więcej” odbędzie się też prezentacja sześciu filmów dokumentalnych: „Koniec świata”, „Kiedy będę ptakiem”, „Paparazzi”, „Ślimaki”, „Trampkarze” i „Niewiadoma Henryka Fasta”, zrealizowanych w Studio Andrzeja Wajdy. 
– Myślę, że brakuje nam w Łomży takiego artystycznego, poszukującego kina – zauważa Krzysztof Zemło. – Nie bójmy się więc zaryzykować kontaktu z czymś niszowym, nawet jeśli nie jest to bardzo popularne, czy lansowane przez media, bo możemy usłyszeć i zobaczyć coś naprawdę ciekawego, są to artyści występujący z sukcesami w całym kraju i poza jego granicami. 
Warto przyjść tym bardziej, że wstęp na część wydarzeń podczas Off Road jest bezpłatny, a ceny biletów też nie są wysokie i dostępne na każdą kieszeń.

Wojciech Chamryk

Szczegółowy program Off Road: www.mdk.lomza.pl



 
Zobacz także
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę