Przejdź do treści Przejdź do menu
sobota, 20 kwietnia 2024 napisz DONOS@

Kto zapłaci za szkody łowieckie?

Podlaska Izba Rolnicza apeluje do premier Beaty Szydło o dalsze nie przekładnia wejścia w życie przepisów wprowadzających nowe zasady odpowiedzialności za szkody wywołane przez zwierzynę płową w uprawach rolnych. Zgodnie z uchwaloną przez parlament ustawą z czerwca 2016 roku za szkody łowieckie odpowiedzialności ponosi Skarb Państwa, a komisje do szacowania szkód powołują wojewodowie. Tak miało być od 1 stycznia 2017 roku, ale w grudniu ubiegłego roku z inicjatywy rządu termin opóźniono o rok. Teraz PIRol prosi premier, aby rząd nie inicjował dalszego wydłużania tego terminu.

Prezes PIRol Grzegorz Leszczyński w apelu do premier Szydło przypomina, że na problemy związane z szacowaniem szkód wyrządzanych przez zwierzynę płową, a co za tym idzie wypłatę rolnikom należnych odszkodowań, samorząd rolniczy wskazywał od dawna. Rolnicy popierali nowelizację prawa z 2016 r. i – jak pisze Leszczyński - „z nadziejami oczekiwali na wejście w życie  ustawy”, po czym ze zdziwieniem przyjęli odwleczenie tego terminu o rok.
- Problem „szkód łowieckich” nadal traktowany jest „po macoszemu”. Odium kosztów związanych z gospodarka łowiecką, której owoce zbiera Polski Związek Łowiecki oraz Koła Łowieckie, ponoszą rolnicy – napisał prezes PIRol wskazując, że skutkuje to narastającym konfliktem społecznym na linii rolnicy - koła łowieckie.
Działacze izby rolniczej z województwa podlaskiego obawiają się, że termin wejścia w życie przepisów ustawy może znowu zostać przesunięty. Podkreślają, że „w trybie pilnym koniecznym jest uchwalenie rozporządzeń wykonawczych określających szczegółowe zasady szacowania szkód łowieckich” i domagają się udziału w kształtowaniu i opiniowaniu tych przepisów, „gdyż one będą kształtować wysokość odszkodowania jaka będzie ustalana za szkody łowieckie”.
- Brak prac związanych z wdrożeniem znowelizowanej ustawy budzi uzasadnione obawy co do realności wejścia w życie przepisów z dniem l stycznia 2018 roku, szczególnie wobec braku przepisów wykonawczych i niezarezerwowania środków w projekcie Ustawy Budżetowej na 2018 r.
Mając na uwadze wyżej przedstawioną argumentację, zwracamy się do Pani Premier o wsłuchanie się w głos samorządu rolniczego w przedmiotowej kwestii i potraktowanie go priorytetowo. Liczymy, że zgodnie z zapowiedziami przepisy ustawy z dnia 22 czerwca 2016 r. o zmianie ustawy - Prawo łowieckie, wejdą w życie z dniem l stycznia 2018 roku.

Apel Podlaskiej Izby Rolniczej do premier Beaty Szydło otrzymali także m.in. Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej, Marszałek Sejmu RP, czy prezes PiS Jarosław Kaczyński.


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę