Przejdź do treści Przejdź do menu
poniedziałek, 29 maja 2023 napisz DONOS@

Matura 2018 - informacje

 

W maju 2018 r. do egzaminu maturalnego przystąpią kolejne roczniki abiturientów Technikum i Liceum Ogólnokształcącego, którzy uczą się zgodnie z nową podstawą programową kształcenia ogólnego.

Zgodnie z rozporządzeniem w sprawie warunków i sposobu oceniania, klasyfikowania i promowania uczniów w 2017 r. maturzyści będą musieli zdać trzy obowiązkowe pisemne egzaminy maturalne: z języka polskiego, z języka obcego i z matematyki.

Egzaminy te będą przeprowadzane na jednym poziomie, odpowiadającym obecnemu podstawowemu.
Maturzysta będzie musiał też przystąpić do, co najmniej, jednego pisemnego egzaminu z grupy tak zwanych przedmiotów do wyboru.

W grupie przedmiotów do wyboru będą: biologia, chemia, filozofia, fizyka, geografia, historia, historia sztuki, historia muzyki, informatyka, język łaciński i kultura antyczna, wiedza o społeczeństwie, języki mniejszości narodowych i etnicznych, język regionalny, języki obce nowożytne, a także matematyka i język polski.

Egzaminy z przedmiotu do wyboru będą zdawane tylko na jednym poziomie, odpowiadającym obecnemu rozszerzonemu.


1. Maturzyści 2017 będą musieli przystąpić także do dwóch egzaminów ustnych: z języka polskiego i języka obcego.

-Zdający będzie losował zadanie przygotowane przez Centralną Komisję Egzaminacyjną.
Będzie ono dotyczyć fragment tekstów - literackiego, popularno-naukowego lub reprodukcji.

- Maturzysta będzie miał 15 minut na przygotowanie wypowiedzi inspirowanej wylosowanym tekstem kultury.

2. W nowej formule egzaminu pojawią się też nowe rodzaje zadań, w których większy nacisk zostanie położony na sprawdzanie umiejętności złożonych, operowanie wiedzą, myślenie naukowe, samodzielność i twórcze działanie.

3. Egzamin pisemny z języka polskiego na poziomie podstawowym będzie składał się z dwóch części - maturzyści będą musieli rozwiązać test i napisać tekst własny.

4.  Aby uzyskać maturę w 2017 r. abiturient będzie musiał  uzyskać minimum 30 proc. punktów z egzaminów obowiązkowych, czyli pisemnych i ustnych z polskiego i języka obcego oraz pisemnego z matematyki.

5. Wynik z egzaminu z przedmiotu do wyboru nie będzie miał wpływu na uzyskanie świadectwa maturalnego, służyć będzie tylko przy rekrutacji na studia.


 

Elżbieta Szleszyńska
śr, 04 października 2017 16:45
Data ostatniej edycji: śr, 04 października 2017 16:47:06

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę