niedziela, 18 lutego 2018 napisz DONOS@

Łomżynianki wyróżnione za Mobilną Wioskę Tematyczną

Śpiewają i grają pieśni ludowe, robią wycinanki, pokazują tarę i dzieżę, uczą lepić z gliny garnki... Za te działania na rzecz kurpiowskich rozmaitości Mobilna Wioska Tematyczna z Łomży dostała wyróżnienie w kategorii „Kultura i dziedzictwo narodowe” w konkursie Wojewody Podlaskiego „Inicjatywa społeczna roku”. - Kapituła doceniła naszą wszechstronność i podejmowanie tematu wielowiekowej kultury regionu Kurpi: od Nowogrodu i Zbójnej, Turośli i Lemana po Kadzidło i Myszyniec, wyróżniając pracę na rzecz Kurpiowszczyzny i jej mieszkańców – opowiada Dorota Górska po gali rozdania nagród w Urzędzie Wojewódzkim w Białymstoku. Do udziału zgłoszono 42 podmioty. - Mobilną Wioskę Tematyczną tworzą trzy kobiety. Nasza grupa jest nieformalna, a działamy od października 2015 roku w składzie: Agnieszka Zielewicz, Izabela Cierpikowska i ja.

Łomżanki organizowały warsztaty rękodzielnicze dla dzieci z przedszkoli w Łomży, młodzieży w szkołach i dorosłych w Domku Pastora, gdzie, m.in., występował Adam Strug. - Zrealizowaliśmy w roku 2016 projekt „Z lirą korbową w tle”, w ramach którego odbywały się otwarte spotkania: potańcówki, warsztaty śpiewacze i muzyczne, oparte o tradycyjne instrumenty, muzykę , taniec i gwarę – wylicza Agnieszka Zielewicz. - Spotkania stanowiły element historii, praktyczny powrót do korzeni regionu,  łączący historię z teraźniejszością. Staramy się pokazać dawne życie Kurpi.
Dzięki społeczniczkom, łomżyniacy starsi i młodsi poznawali techniki papierowego zdobnictwa,  garncarskie, ceramiczne, plecionkarskie, ekologiczne, artystycznego zdobienia przedmiotów i tkanin. - Mobilna Wioska promowała kulturę kurpiowską, rękodzieło, sztukę i muzykę, zarówno w Łomży i  regionie, jak i na terenie kraju – dodaje. - Kreatywne działania umożliwiły połączenie twórczości ludowej z aktywnością społeczną.  Możliwe były, m.in., dzięki współpracy z twórcami ludowymi, organizacjami pozarządowymi, urzędami,  instytucjami kultury miasta oraz regionu.
Wyróżnienie Mobilnej Wioski Tematycznej to okazja do podziękowania również ludziom, którzy dzielili się talentem, wiedzą i umiejętnościami. Anna Stomska ze Zbójnej uczyła wycinanek, Ewa Skłodowska, Urszula Gromek, Adma Twardowski i Tadeusz Suplicki nauczali lepienia naczyń z gliny, zaś Teresa Grodzka z Nowogrodu pokazywała, jak z bibułki zrobić kwiaty i ustroić palmy wielkanocne. Mariola Wawrzyniak przybliżyła sposoby zdobienie jajek na Wielkanoc woskiem metodą batikową, z kolei Andrzej Staśkiewicz z Kadzidła podzielił się wrażliwością muzyczną. - Kultura, sztuka i rękodzieło kurpiowskie są to wartości sama w sobie, świadczące o tożsamości mieszkańców naszego rejonu Polski – wyjaśnia motywy społecznego angażowania się w pracę z dwiema koleżankami Dorota Górska. - Mamy świadomość, że jeszcze jedno czy dwa pokolenia, a to wszystko może zaniknąć, zginąć bezpowrotnie. Staramy się to kontynuować, by tradycję było komu przekazać, żeby nie odeszła ze starszymi. Chcemy, żeby tradycja kurpiowska przetrwała.

Mirosław R. Derewońko


 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0