niedziela, 25 lutego 2018 napisz DONOS@

Zmarł ksiądz Henryk Jankowski

W czwartek 28. września 2017 r. w wieku 81 lat zmarł ksiądz infułat Henryk Jankowski, wieloletni proboszcz parafii pw. św. Brunona w Łomży. Uroczystości pogrzebowe zaczną się w niedzielę a zakończą we wtorek, gdy ciało kapłana zostanie pochowane na zbudowanym przez niego cmentarzu parafialnym przy ul. Wojska Polskiego.

Ks infułat Henryk Jankowski podczas jubileuszu 50-lecia święceń kapłańskich (fot. 2009 r.)
Ks infułat Henryk Jankowski podczas jubileuszu 50-lecia święceń kapłańskich (fot. 2009 r.)

Henryk Jankowski urodził się 1 maja 1936 roku w we wsi Jabłoń Jankowce w parafii Jabłoń Kościelna. Po ukończeniu Wyższego Seminarium Duchownego w Łomży w 1959 rok przyjął święcenia kapłańskie z rąk biskupa Czesława Falkowskiego. Pracę duszpasterska rozpoczął jako wikariusz w Rzekuniu, Zambrowie, Rajgrodzie, Kuleszach Kościelnych, Łapach i Kolnie. W grudniu 1976 roku ks. Jankowski trafił do Łomży i zlecono mu budowę kościoła pw. św. Brunona. Od 1982 roku był proboszczem tej parafii, a od 1984 roku dziekanem utworzonego dekanatu. 10 lat później ks. Henryk Jankowski został prałatem honorowym Jego Świątobliwości. 
W trakcie posługi w Łomży ks. Jankowski zbudował cztery kościoły: pw. św. Brunona przy ul. Wojska Polskiego, pw. św. Jadwigi Śląskiej w Kupiskach, pw. NMP Częstochowskiej przy ul. Poznańskiej oraz pw. Zmartwychwstania Pańskiego na cmentarzu parafialnym przy ul. Wojska Polskiego.
Ks. infułat Henryk Jankowski proboszczem parafii  pw. św. Brunona w Łomży był do 2010 r. Rok wcześniej uroczyście obchodził jubileusz 50-lecia kapłaństwa, zobacz: Diecezjalny Dzień Brunonowy w parafii pw. św. Brunona w Łomży

Uroczystości pogrzebowe zmarłego księdza Hanryka Jankowskiego odbędą się w następującym porządku:
niedziela 1 października br.
- w godz. 10.00 - 20.00 wystawienie trumny z ciałem w dolnym kościele parafialnym pw. św. Brunona w Łomży,
poniedziałek 2 października br.
- w godz. 15.00 - 20.00 wystawienie trumny z ciałem w dolnym kościele parafialnym pw. św. Brunona w Łomży,
wtorek 3 października br.
- godz. 11.00 Msza św. pogrzebowa w kościele parafialnym pw. św. Brunona w Łomży pod przewodnictwem Biskupa Łomżyńskiego Janusza Stepnowskiego.
Po niej ciało Śp. Księdza Infułata Henryka Jankowskiego zostanie pochowane na cmentarzu parafialnym parafii pw. św. Brunona w Łomży przy ul. Wojska Polskiego.


 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0