niedziela, 25 lutego 2018 napisz DONOS@

Oszuści polują nie tylko na emerytów

29-letni mieszkaniec Łomży o mało co nie stracił blisko 13 tysięcy złotych. Pieniądze miały wypłynąć z jego konta po tym gdy oszuści podszywając się za policjanta i pracownika banku wyłudzili od niego kody do systemu bankowości elektronicznej. Przestępcy wykonali z konta pokrzywdzonego trzy przelewy, ale dzięki szybkiej akcji prawdziwych policjantów wstrzymano przekazanie pieniędzy na konto oszustów.

Zdarzenie miało miejsce w ubiegłym tygodniu. Zaczęło się od wydawałoby się zwykłego zakupu telefonu na jednym z portali sprzedażowych. Jak wynikało ze zgłoszenia, następnego dnia 29-letni mieszkaniec Łomży otrzymał telefon od osób podających się za policjanta i pracownika banku, które poinformowały rozmówcę, że jego konto zostało użyte do popełnienia przestępstwa. Zasłaniając się prowadzonymi rzekomo czynnościami służbowymi, przestępcy wyłudzili od 29-latka login i hasło dostępowe do systemu bankowości elektronicznej, następnie sms-owe kody autoryzacyjne do kolejnych transakcji. Przy pomocy podstępnie uzyskanych danych, wykonali z konta pokrzywdzonego trzy przelewy na kwotę blisko 13 tysięcy złotych. 
Informując o zdarzeniu policjanci podają, że podjęte przez nich natychmiast po zgłoszeniu działania, doprowadziły do wstrzymania przekazania pieniędzy na konto oszustów. 
Teraz policjanci prowadzą dalsze ustalenia, które mają doprowadzić do ich zatrzymania.

Po raz kolejny policjanci ostrzegają i przypominają, że nigdy nie rozmawiają o prowadzonych przez siebie sprawach przez telefon! Nigdy też nie proszą o wypłacanie i przekazywanie jakichkolwiek pieniędzy w celu ich „zabezpieczenia” przed oszustami. Apelują o nieprzekazywanie przez telefon danych dotyczących rachunków bankowych, a tym bardziej informacji dotyczących loginów czy haseł.


 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0