niedziela, 25 lutego 2018 napisz DONOS@

Historyczna obrona Nowogrodu

W nocy z 5 na 6 września 1939 roku doszło do pierwszych starć wojsk polskich i niemieckich w okolicach Nowogrodu. Krwawa bitwa w której ponad 800 żołnierzy polskich przez cztery dni bohatersko walczyło z ponad 10 tysiącami Niemców, zaczęła się dwa dni później. W niedzielę rekonstruktorzy będą przypominać te wydarzenia. - W tym roku scenariusz inscenizacji jest zupełnie inny niż w latach poprzednich – mówi Grzegorz Palka burmistrz Nowogrodu zdradzając jedynie, że odtwarzane przez około 80 rekonstruktorów epizody będą dotyczyły toczonych tu walk od 1939 do 1945 roku.

„Nowogród, niezwykle silnie umocnione miasto przy ujściu Pisy, było w czasie obecnych działań wojennych jednym z najtrudniejszych do przebycia punktów obrony” – podawał niemiecki komunikat prasowy z czasów kampanii wrześniowej 1939 roku.  
Linię obrony na Narwi bronili żołnierze łomżyńskiego 33 Pułku Piechoty Strzelców Kurpiowskich dowodzeni przez podpułkownika Lucjana Stanka oraz przerzucona w ostatniej chwili kompania forteczna Korpusu Ochrony Pogranicza. Atakowała kilkanaście razy liczniejsza niemiecka 21 Dywizja Piechoty uzbrojona w ciężką artylerię i wsparta lotnictwem. W krwawych walkach zginęło tysiące żołnierzy. 3 Batalion 33 Pułku Piechoty stracił blisko 60% swojego stanu osobowego. Zginęła większość żołnierzy kompanii fortecznej KPO. Żaden z dowódców schronów bojowych nie przeżył.

Historyczna inscenizacja
Tegoroczne widowisko historyczne przypominające krwawe walki o Nowogród z września 1939 roku odbędzie się w niedzielę o godz. 13.30 w okolicy schronu bojowego przy moście przez Narew. Sama inscenizacja ma trwać około 45 minut, ale nie będzie to jedyna wojskowa atrakcja tej niedzieli w Nowogrodzie. Na pół godziny przez inscenizacją widzowie będą mogli oglądać wystawę sprzętu i uzbrojenia współczesnego Wojska Polskiego. Na parkingu przy moście rozstawią się saperzy biorący od kilku dni udział w ćwiczeniach Dragon'17, które prowadzone są także w okolicy Nowogrodu. 
- Będzie można porównać uzbrojenie współczesne z tym historyczny – zaprasza do Nowogardu burmistrz Grzegorz Palka.

zobacz: „Dragon’17” także pod Nowogrodem


 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0