wtorek, 24 kwietnia 2018 napisz DONOS@

Pogoda na grzyby

Wczoraj w regionie spadło ponad 10 litrów deszczu na metr kwadratowy ziemi. W ciągu tygodnia pady wyniosły około 70 litrów - to o ok. 20% więcej niż wynosi miesięczna norma dla września. Synoptycy widzą już zmianę aury. Już w weekend ma być więcej słońca i znacznie mniej deszczu, a po niedzieli będzie jeszcze ładniej. To wszystko wskazuje, że w lasach będzie jeszcze więcej grzybiarzy.

Grzyby jadalne
Grzyby jadalne

Dziś jeszcze w regionie ma być zachmurzenie całkowite i okresami opady deszczu lub mżawki. Temperatura maksymalna i doczuwalna do 16°C. W nocy niewiele ma się ochłodzić, a w sobotę choć możliwe będą jeszcze niewielkie opady deszczu, to synoptycy zapowiadają także większe przejaśnienia i cieplej do 18°C. W niedzielę temperatura ma być podobna, a zachmurzenie tylko umiarkowane i już bez deszczu.

Mokry koniec lata przysłużył się grzybom i grzybiarzom. W lasach pełno jest zarówno pierwszych jak i drugi, a weekendową wyprawę do lasu zapowiada także tych, którzy zwykle tam nie chodzą.
Specjaliści z sanepidu radzą, aby udając się na grzybobranie zbierać tylko dobrze nam znane grzyby, co do których jesteśmy pewni, że nie są trujące! Spośród bardzo wielu grzybów jadalnych występujących w naszym kraju, istnieje kilka trujących gatunków, które do złudzenia przypominają jadalne. Sugerują, aby nie kierować się przesądami dotyczącymi rozpoznawani grzybów jadalnych tylko w razie niepewności korzystajmy z fachowego doradztwa w stacjach sanitarno-epidemiologicznych w całym kraju. 

Dla tych, którzy sporadycznie wybierają się na grzyby Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemilogiczna w Białymstoku poleca stronę internetową na której można poznać najczęściej mylone grzyby jadalne i trujące: 
grzybyjadalne.wordpress.com


 
180410021817.gif
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0