niedziela, 25 lutego 2018 napisz DONOS@

Spotkanie bibliotekarzy w Podgórzu

W tym roku świętuje 100-lecie działalności i zrzesza ponad 7,5 tysiąca członków. - Stowarzyszenie nasze jest najstarszą i największą organizacją w sferze kultury w Polsce – mówi Elżbieta Stefańczyk, przewodnicząca Zarządu Głównego Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich w Warszawie. W Podgórzu o przeszłości i współczesności rozmawiali bibliotekarze z regionu.

Konferencję „Bibliotekarz wczoraj i dziś” z okazji przypadającej w październiku 100. rocznicy powstania Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich zorganizowała Biblioteka Publiczna Gminy Łomża z siedzibą w Podgórzu. Na zaproszenie Wiesławy Kłosińskiej, dyrektor biblioteki, ale i przewodniczącej oddziału Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich w Łomży, przybyło na nią około 30 przede wszystkim bibliotekarek.
- 90% z nas to kobiety. Cenimy sobie kwiaty – mówiła i Elżbieta Stefańczyk, przewodnicząca Zarządu Głównego Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich w Warszawie odbierając od wójta gminy Piotra Kłysa wiązankę kwiatów i życzenia z okazji jubileuszu dla wszystkich bibliotekarzy. - Wszyscy nam życzą wszystkiego dobrego, a patrząc na ostatnie lata, na te wszystkie programy, z których możemy skorzystać i korzystamy to kondycja jest bardzo dobra – oceniała.   
Misją SBP jest działanie na rzecz rozwoju bibliotekarstwa, budowanie tożsamości zawodu bibliotekarza, integracja środowiska, a także kreowanie pozytywnego wizerunku bibliotek i zawodu bibliotekarza.
- Od stu lat Stowarzyszenie reprezentuje biblioteki i wspiera bibliotekarzy. Ciężko by na się pracowało, gdyby nie to stowarzyszenie – podkreślała Krystyna Sobocińska, dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Łomży.  
Za sprawą wspomnień Mariana Filipkowskiego uczestnicy rocznicowej konferencji cofali się do początków rozwoju bibliotek i Stowarzyszenia w regionie. Urodzony w Filipkach Małych na terenie powiatu łomżyńskiego przez 47 lat pracował w zawodzie bibliotekarskim. Zaczynał w 1957-jako kierownik Powiatowej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Grajewie i wówczas wstąpił  do Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich. Mariana Filipkowski 20 lat temu przeszedł na emeryturę będąc wówczas dyrektorem Wojewódzkiej Biblioteki Pedagogicznej w Olsztynie. Jako emeryt był także przez 3 lata kierownikiem Biblioteki Instytutu Historii Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego, którą od podstaw zorganizował i przez cały czas aktywnym działaczem SBP.

Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:

 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0