niedziela, 25 lutego 2018 napisz DONOS@
wiadomość pochodzi z www.radio.bialystok.pl

Nie będzie wznowienia śledztwa ws. zbrodni w Jedwabnem

Nie będzie wznowienia śledztwa dotyczącego zbrodni w Jedwabnem. Przesłuchany niedawno świadek mordu Żydów z lipca 1941 roku - 90-letnia mieszkanka Orzysza nie przedstawiła żadnych okoliczności prowadzących do ujawnienia nowych faktów - poinformował Instytut Pamięci Narodowej.

 

Jak tłumaczy prokurator Janusz Romańczuk, naczelnik Oddziałowej Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu w Białymstoku, "przesłuchanie nie doprowadziło do ujawnienia okoliczności uzasadniających podjęcie na nowo i kontynuowanie prawomocnie umorzonego śledztwa."
Dochodzenie w tej sprawie zostało umorzone w 2003 roku z powodu niewykrycia sprawców innych, niż wcześniej osądzonych. Śledczy ustalili, że polska ludność cywilna odegrała kluczową rolę w zbrodni w Jedwabnem.
10 lipca 1941 roku blisko 40 mężczyzn z miasteczka i okolicznych miejscowości z inspiracji niemieckich żołnierzy zabiło około 350 tamtejszych Żydów. Wznowienia śledztwa w tej sprawie domagał się mieszkaniec Białegostoku, który wskazał prokuratorom dane świadka.


 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0