czwartek, 19 kwietnia 2018 napisz DONOS@

„Przyjedź, mamo, na przysięgę...” Batalionu Łomżyńskiego OT

160 ochotników z Batalionu Łomżyńskiego Wojsk Obrony Terytorialnej bierze udział w szkoleniu podstawowym, jakie rozpoczęło się 19. sierpnia i potrwa do 3. września w Siedlcach. - Szkolenie zakończy przysięga wojskowa w niedzielę, 3. września w trzech miastach – informuje pułkownik Sławomir Kocanowski, dowódca 1. Podlaskiej Brygady OT, w skład której wchodzi także Batalion Łomżyński OT. - Ochotnicy batalionu z Łomży będą mieć przysięgę na Starym Rynku o godz. 13. Serdecznie zapraszamy wszystkich mieszkańców na to niezwykłe święto społeczności lokalnych.

Pierwszego dnia szkolenia ochotnicy zostali poddani badaniom lekarskim oraz sprawdzony został ich potencjał fizyczny, m.in., poprzez badanie Body Mass Index. W drugim dniu odbył się wstępny test sprawności fizycznej. Podczas szkolenia ochotnicy mają nauczyć się podstawowych zasad taktyki, przetrwania na polu walki, obycia z bronią i bezpiecznego posługiwania się nią. Po kilku dniach szkolenia wszyscy odbywali strzelania z wykorzystaniem ostrej amunicji. - Na tym etapie tworzenia WOT ochotnicy są wyposażani zgodnie ze standardem Wojsk Lądowych, otrzymując umundurowanie, plecaki, śpiwory, dodatkowe wyposażenie indywidualne oraz broń – kontynuuje dowódca brygady OT. - Po zakończonym szkoleniu cały asortyment wyposażenia, poza uzbrojeniem, ochotnicy zabiorą do swoich domów. 
Równolegle prowadzone jest szkolenie wyrównawcze od 27. sierpnia, również do 3. września, dla ochotników, którzy byli żołnierzami i wstąpili do WOT. Obie grupy: rezerwiści oraz żołnierze bez przeszkolenia wojskowego spotkają się ze sobą na przysięgach wojskowych i od tego czasu przez najbliższe trzy lata będą szkolić się w modułach kompanijnych. Dowódca 1. Podlaskiej Brygady OT przypomina, że Wojska Obrony Terytorialnej to 5. rodzaj sił zbrojnych w Polsce - ich powstanie jest odpowiedzią na bezprecedensowy wzrost poziomu zagrożeń bezpieczeństwa na świecie. Misją Wojsk Obrony Terytorialnej jest obrona i wspieranie lokalnych społeczności. Natomiast w czasie pokoju istotnym zadaniem WOT będzie przeciwdziałanie skutkom klęsk żywiołowych - w tym zakresie będą wspierać służby ratownicze i wzmacniać ich działania. System wartości WOT jest budowany na tradycjach Armii Krajowej i powojennych antykomunistycznych organizacji niepodległościowych. Kolejne szkolenia podstawowe zostały zaplanowane w następujących terminach: 9. - 24. września, 14. - 29. października i 2. – 17. grudnia. Łomżyński batalion, którego dowódcą jest podpułkownik Krzysztof Rabek, ma liczyć około 70 żołnierzy zawodowych oraz od 600 do 800 żołnierzy OT w pięciu kompaniach: Łomża miasto i Łomża powiat oraz Zambrów, Grajewo i Kolno. Z kolei 1. Podlaską Brygadę Obrony Terytorialnej mają utworzyć 4 bataliony: w Białymstoku, Łomży, Suwałkach i Bielsku Podlaskim. 

Mirosław R. Derewońko


 
180410021817.gif
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0