Przejdź do treści Przejdź do menu
środa, 24 kwietnia 2024 napisz DONOS@

Żubr znowu podszedł pod Łomżę

Główne zdjęcie
Żubr sfotografowany w czwartek rano za Nowymi Kupiskami

Dziś rano, około godz. 6.30, za Nowymi Kupiskami w kierunku Nowogrodu, widzieliśmy żubra – napisała czytelniczka podsyłając wykonane telefonem komórkowym zdjęcia dużego byka. To kolejne dowody na to, że zwierzęta te powracają do regionu, w którym dawniej żyły powszechnie.

Żubr sfotografowany w czwartek rano za Nowymi Kupiskami
Żubr sfotografowany w czwartek rano za Nowymi Kupiskami
Żubr sfotografowany w czwartek rano za Nowymi Kupiskami
Żubr sfotografowany w czwartek rano za Nowymi Kupiskami

Żubry to największe w Polsce dziko żyjące zwierzęta – byk może ważyć nawet ponad 900 kg i jak uważają naukowcy jeden z najstarszych gatunków zwierząt żyjących na kuli ziemskiej. Dawniej w północno-wschodnich regionach Mazowsza żubry występowały powszechnie, czego dowodem jest np. Zambrów. Nazwa miasta pochodzi od staropolskiego rzeczownika „ząbr” i oznacza „miejsce pobytu żubrów”, dlatego też w herbie tego miasta dziś jest wizerunek głowy żubra.    
W województwie podlaskim żyje ponad 700 żubrów, przy czym większość z nich jest w Puszczy Białowieskiej. Zwierzęta są  w Puszczy Knyszyńskiej, a pojedyncze osobniki zawędrowały również do Puszczy Augustowskiej oraz w okolice Wizny (na terenie tzw. Bagno Wizna II, od dłuższego czasu żyje para żubrów) i Łomży. Kilka doniesień o obserwacjach żubra w okolicach miasta napłynęło do redakcji przed rokiem – także pod koniec sierpnia. W wiosną tego roku ślady żubra sfotografował rolnik pod Giełczynem. Dyrektor Łomżyńskiego Parku Krajobrazowego Doliny Narwi Mariusz Sachmaciński, mówił nam wówczas, że to może być byk, który przyszedł w okolice Łomży latem ubiegłego roku, a zimę mógł spędzić w Czerwonym Borze. 
- Warunki mają u nas doskonałe. Nie ma konkurencji żerowej i na razie nie powodują szkód i konfliktów – mówił dyrektor ŁPKDN marząc, że być może w niedługiej przyszłości mogłoby powstać tu nowe miejsce bytowanie żubrów. 
Dzikie żubry unikają człowieka i chowają się w lasach. Wychodzą z nich późno w nocy i uciekają przed świtem, dlatego zdjęcia żubrów – tak jak te dziś nadesłane do redakcji - są wykonywane z dużej odległości i często poruszone i nieostre. Mimo to są niesłychanie ciekawe.


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę