niedziela, 25 lutego 2018 napisz DONOS@

Nowoczesny radar w pobliżu Łomży

W oddalonej o około 4 km od Małego Płocka wsi Mściwuje ma zostać zbudowany Ośrodek Radiolokacyjny na potrzeby ruchu lotniczego. Wybudowanie ośrodka zleciła Polska Agencja Żeglugi Powietrznej.

Radar wtórny MSSR na stanąć w Mściwujach k. Małego Płocka (fot. PAŻP)
Radar wtórny MSSR na stanąć w Mściwujach k. Małego Płocka (fot. PAŻP)

Ośrodek w  Mściwujach ma być jednym z czerech nowych  Ośrodków Radiolokacyjnych na wybudowanie których PAŻP zawarła umowę z Konsorcjum B&W. Jej wartość to ponad 46 mln zł, a wszystkie ośrodki w okolicach Łomży, Rzeszowa, Szczecinka i Tarnobrzegu mają być oddane do użytku pod koniec przyszłego roku. Wszystkie mają zostać wyposażone w radary wtórne MSSR Mode S.
Jak wyjaśnia PAŻP radar Wtórny MSSR (Monopulse Secondary Surveillance Radar) jest obecnie standardem w cywilnej kontroli ruchu lotniczego. Działa we współpracy z transponderami umieszczonymi na pokładach samolotów. Radar wysyła impulsy z zapytaniem, na które „odpowiada” transponder wysyłając kod identyfikujący samolot, wysokość statku powietrznego, jego prędkość oraz wiele innych informacji dla celów wykonywania kontroli ruchu lotniczego. 
Dane z radarów przekazywane są do systemu operacyjnego Pegasus_21, tworzącego zobrazowanie sytuacji ruchowej w polskiej przestrzeni powietrznej, na którym pracują kontrolerzy ruchu lotniczego Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej.


 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0