środa, 21 lutego 2018 napisz DONOS@

Rezygnują z chowu świń

Ponad 60 rolników z trzech gmin Jedwabne, Przytuły i Wizna chce zrezygnować z produkcji trzody chlewnej w zamian za rządowe rekompensaty. Rolnicy złożyli w Powiatowym Inspektoracie Weterynarii w Łomży oświadczenia, że ich gospodarstwa nie będą spełniać nowych warunków bioasekuracji wprowadzonych w związku z rozprzestrzenianiem się wirusa ASF. - W zdecydowanej większości to małe gospodarstwa hodujące po kilka świń – mówi dr Emilian Kudyba, zastępca powiatowego lekarza weterynarii w Łomży informując, że w sumie zgłoszonych gospodarstwach do wybicie będzie około 600 świń i prosiąt.

Emilian Kudyba mówi, że liczba zgłoszeń od rolników była zaskoczeniem dla pracowników inspektoratu weterynarii w Łomży. Najwięcej zgłoszeń wpłynęło w piątek i poniedziałek. Ciągle jeszcze też dochodzą nowe zgłoszenia wysłane przez rolników pocztą.
- W jednym z gospodarstw hodowanych jest 60 świń, w innym 38, ale przede wszystkim to małe gospodarstwa utrzymujące po kilka świń – mówi dr Kudyba szacujące, że we wszytskich łacznie znajduje się około 600 zwierzat.  Dr Kudyba mówi także, że był przypadek, że jedna osoba najpierw złożyła oświadczenie, iż nie spełni wymagań bioasekuracji, a potem je wycofała.
Teraz rusza procedura administracyjna kontroli stanu świń i ich wyceny w gospodarstwach, które złożyły oświadczenia. W każdym z nich pojawi się dwóch rzeczoznawców, którzy wycenią wartość utrzymywanych świń. Wszystkie zwierzęta zostaną zabite, a rolnicy otrzymają za nie odszkodowania. Powiatowy lekarz weterynarii wyda także decyzję o zakazie dalszego chowu świń w gospodarstwie do końca 2018 r.
Mając ten dokument rolnicy do 15 września mają składać wnioski do ARiMR o rekompensaty „za nieprzerwane nieutrzymywanie świń w gospodarstwie” do końca 2018 roku. Na razie nie wiadomo ile będą wynosiły te rekompensaty. Minister rolnictwa Krzysztof Jurgiel podczas konferencji prasowej pytany o to mówił, że będzie to około 100-120 zł.


 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0