środa, 25 kwietnia 2018 napisz DONOS@
wiadomość pochodzi z www.radio.bialystok.pl

Z łąk prosto do kościoła - wierni święcą zioła, kwiaty i plony

Zasuszone zioła mają chronić dom przed złem oraz przynosić dobre plony. Wierni podczas święta Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny (15.08) święcą w kościołach kwiaty, a także plony. Ta tradycja jest wciąż bardzo żywa, szczególnie tam, gdzie ludzie zajmują się rolnictwem.

Zioła w inscenizacji dawnej kuchni (Muzeum Przyrody w Drozdowie)
Zioła w inscenizacji dawnej kuchni (Muzeum Przyrody w Drozdowie)

 

Od wieków – zgodnie z tradycją – 15 sierpnia kobiety wstawały wczesnym rankiem, by zebrać świeże, wonne zioła i kwiaty z pól i łąk. Wierzono, że poświęcone w to święto wiązanki (w formie bukietów, ale i wianków), zapewnią gospodarstwu szczęście i bezpieczeństwo. Pobłogosławione rośliny pozostawiano w domostwie do wyschnięcia.
Dawniej bukiety przypominały snopki zielne, zrobione z mnóstwa roślin i bardzo zbite. Dziś wiązanki są lekkie i zwiewne, czasami oryginalnie skomponowane. Skład zielnych bukietów jest różny w poszczególnych regionach, jednak w kompozycjach na pewno nie brakuje mięty, rumianku, wrotyczu i nawłoci – powszechnych w polskich polach i cenionych ze względu na właściwości lecznicze.

Tradycja robienia bukietów zielnych ma początek w czasach wczesnochrześcijańskich
Zgodnie z legendą z czasów wczesnochrześcijańskich, po wniebowzięciu Matki Boskiej apostołowie w opustoszałej grocie znaleźli wonne zioła i kwiaty. Historia ta dała początek chrześcijańskiej tradycji robienia bukietów zielnych. Tradycja wiąże się też z wiarą w cudowną moc ziół, kwiatów i owoców, pochodzącą jeszcze z czasów pogańskich.
Polskie święto Matki Boskiej Zielnej ma też swoje odpowiedniki za granicą, np. Matki Boskiej Korzennej w Czechach, Matki Boskiej Kwietnej w Niemczech.

180420110931.gif

 
180410021817.gif
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0