poniedziałek, 19 lutego 2018 napisz DONOS@

Gorąco i burzowo

Ryzyko wystąpienia silnych i bardzo silnych porywów wiatru, opadów większego gradu oraz ulewnych opadów deszczu – to na dziś dla regionu widzą synoptycy. Miejscami w krótkim okresie może spaść nawet do 30 litrów wody na metr kwadratowy ziemi. Ma być też bardzo gorąco z temperaturą w cieniu do 32°C. Synoptycy dla regionu wydali dwa ostrzeżenia – przed burzami z gradem i upałem. Obu nadano pierwszy stopień zagrożenia.

Synoptyczna prognoza pogody dla Łomży na  długi weekend (źródło: pogodynka.pl)
Synoptyczna prognoza pogody dla Łomży na długi weekend (źródło: pogodynka.pl)

Wszystko to za sprawą napływającej nad Polskę bardzo mocno rozgrzanej i jednocześnie niestabilnej masy powietrza pochodzenia zwrotnikowego. Synoptyk dyżurny Wiesław Winnicki z białostockiego zespołu Centralnego Biura Prognoz Meteorologicznych IMGW największe ryzyko wystąpienia nawałnic prognozuje w zachodniej i północnej części województwa podlaskiego, czyli w m.in. w regionie łomżyńskim. Poza ulewami i gradobiciami nawałnicom mają towarzyszyć silne podmuchy wiatru do 80 km/h. Wydane przez niego ostrzeżenie przed burzami z gradem obowiązuje właściwie przez cały dzień - od godz. 10.00 do 21.00. Ostrzeżenie przed upałem obowiązuje od dziś od południa do sobotniego wieczora - zobacz: Trzy dni upałów.

Pogoda na noc
W nocy nad regionem zachmurzenie umiarkowane, okresami wzrastające do dużego. Miejscami przelotne opady deszczu i burze, lokalnie z gradem. Prognozowana wysokość opadów podczas burz, lokalnie do 25 mm. Temperatura minimalna od 16°C do 18°C. Wiatr słaby, zmienny. Podczas burz możliwe porywy do 70 km/h.


 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0