sobota, 24 lutego 2018 napisz DONOS@

Sejmik żąda większego zaangażowania w walkę z ASF

„Sejmik Województwa Podlaskiego oczekuje od Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz Ministra Środowiska podjęcia zdecydowanych i konkretnych działań zmierzających do rozwiązania problemu dalszego rozprzestrzeniania się wirusa Afrykańskiego Pomoru Świń.” Wśród postulowanych działań jest m.in. podniesienie rekompensat dla rolników rezygnujących z hodowli. - Jeśli nie będzie odpowiednich działań, być może na następnej sesji będziemy wnioskować do wojewody o wprowadzenie stanu klęski żywiołowej – mówił Stefan Krajewski, członek zarządu województwa.

Stanowisko Sejmiku w sprawie ASF
Stanowisko Sejmiku w sprawie ASF

Stanowisko Sejmiku zostało przyjęte podczas wtorkowej nadzwyczajnej sesji. Zwołano ją w ramach kolejnej odsłony trwającej już kilka miesięcy bitwy, pomiędzy rządzącym w kraju PiS, a rządzącą w województwie koalicją PSL-PO, o kontrolę nad Wojewódzkim Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Sesję zwołano z inicjatywy radnych PSL-PO, dlatego radni z PiS w ogóle nie wzięli w niej udziału. Punkt dotyczący przyjęcia przez Sejmik stanowiska w sprawie ASF został wprowadzony w trakcie obrad. Przedstawiający go członek zarządu województwa Stefan Krajewski (PSL) mówił, że ASF się rozprzestrzenia, dlatego przede wszystkim związki i stowarzyszenia zrzeszające hodowców trzody chlewnej o raz rolnicy oczekują od rządu podjęcia stanowczych działań. Żalił się też, że na zorganizowany przez samorząd województwa spotkaniu 28. lipca w tej sprawie ni zjawili się przedstawiciele ani ministerstwa rolnictwa, a ministerstwa środowiska. 
- PiS w kampanii wyborczej twierdził, że w trzy miesiące rozwiąże problem ASF. Minęło 2 lata, a problem jest coraz większy – dodawał wicemarszałek Maciej Żywno (PO) zarzucając stronie rządowej także „wielką amatorszczyznę” . 
Radni Sejmiku w przyjętym stanowisku, które mają otrzymać ministrowie rolnictwa i środowiska, ale także m.in. premier Beata Szydło domaga się jeszcze większego odstrzału dzików, które przenoszą chorobę, zwiększenia nadzoru nad służbami odpowiedzialnymi prowadzenie walki z ASF, ale także zwiększenia rekompensat dla rolników rezygnujących z hodowli.


 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0