środa, 21 lutego 2018 napisz DONOS@

ASF u świń w gospodarstwie w Mocarzach

W gospodarstwie we wsi Mocarze w gminie Jedwabne, w którym potwierdzono w piątek obecność wirusa afrykańskiego pomoru świń, przetrzymywanych było 11 zwierząt. Większość z nich padła i dziś służby weterynaryjne musiały uśpić tu tylko 3 świnie – informuje dr Emilian Kudyba, z-ca Powiatowego Lekarza Weterynarii w Łomży. W Mocarzach pracują służby weterynaryjne i wspierający je policjanci i strażacy. Przeprowadzana jest dezynfekcja całego gospodarstwa, oraz utylizacja zgromadzonych pasz czy siana. Wokół gospodarstwa i na drodze prowadzącej do Mocarz rozłożono maty dezynfekcyjne.

Prawdopodobnie w poniedziałek zostanie wydane rozporządzenie w sprawie zwalczania ASF. Musi je wydać wojewoda podlaski, bo obowiązkowo wyznaczane w takich przypadkach obszary  zapowietrzony i zagrożony wychodzą poza teren powiatu łomżyńskiego. Obszar zapowietrzony wyznaczany jest w promieniu 3 km wokół ogniska choroby, a obszar zagrożony wystąpieniem afrykańskiego pomoru o promieniu 7 km poza obszar zapowietrzony.
Rolnicy gospodarujący na tych terenach będą mieli m.in. zakaz wywożenia świń oraz materiału biologicznego świń z gospodarstw bez zgody właściwego terytorialnie powiatowego lekarza weterynarii. Muszą też przeprowadzić oczyszczenie, odkażenie, a jeżeli jest to konieczne, także dezynsekcję środków transportu oraz sprzętu używanego do transportu: zwierząt, tusz, pasz, nawozów naturalnych, przedmiotów, które mogą spowodować szerzenie choroby.

Po niedzieli we wszystkich gospodarstwach w strefie zapowietrzonej rozpoczną się perlustracje, czyli wizyty lekarzy weterynarii, którzy będą sprawdzać czy są w nich chowane świnie, ile ich jest, w jakich są przetrzymywane warunkach. Przede wszystkimweterynarze będą pobierać krew od zwierząt do  badań laboratoryjnych na obecność wirusa ASF. Perlustracje obejmą siedem wiosek.
- Z danych ARiMR wynika, że w tym terenie świnie powinny być utrzymywane tylko w 22 gospodarstwach i w sumie powinno to być 182 sztuki – mówi dr Emilian Kudyba.
Wykryte w Mocarzach ognisko ASF jest już 67 ogniskiem tej choroby w Polsce i pierwszym na terenie powiatu łomżyńskiego. Mocarze to wieś położona tuż przy Biebrzy, pomiędzy Burzynem a Brzostowem. Przypomnijmy, że w lipcu w regionie odnaleziono dwa padłe dziki, u których stwierdzono obecność wirusa ASF.
Specjaliści podkreślają, że ASF nie jest groźne dla ludzi, ale jest śmiertelne dla świń i bardzo kosztowne dla gospodarki regionu.

Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:

 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0