niedziela, 25 lutego 2018 napisz DONOS@

ASF u świń w Mocarzach

W gospodarstwie we wsi Mocarze w gminie Jedwabne wykryto obecność wirusa afrykańskiego pomoru świń. Na miejscu pracują już służby weterynaryjne i wspierający je policjanci i strażacy. To pierwsze ognisko ASF uświń na terenie powiatu łomżyńskiego.

Mapa z zaznaczonymi miejscami gdzie dotychczas w regionie wykryto ogniska ASF. Kolorem czerwonym zaznaczono gospodarstwa rolne, czyli ogniska ASF u świń, a żółtym  ogniska choroby wśród dzików. Gospodarstwo w Mocarzach na razie nie jest jeszcze oznaczone na mapie.
Mapa z zaznaczonymi miejscami gdzie dotychczas w regionie wykryto ogniska ASF. Kolorem czerwonym zaznaczono gospodarstwa rolne, czyli ogniska ASF u świń, a żółtym ogniska choroby wśród dzików. Gospodarstwo w Mocarzach na razie nie jest jeszcze oznaczone na mapie.

Badania potwierdzające obecność wirusa ASF u świń hodowanych w tym gospodarstwie potwierdziły badania przeprowadzone w laboratorium w Puławach. W gospodarstwie, w którym wyznaczono ognisko ASF, wdrożone zostały procedury związane z likwidacją choroby. Pierwszymi działaniami jest wybicie wszystkich świń i kompleksowa dezynfekcja całego gospodarstwa.   

Mocarze to wieś położona tuż przy Biebrzy pomiędzy Burzynem a Brzostowem. Przypomnijmy, że w lipcu w regionie odnaleziono dwa padłe dziki, u których stwierdzono obecność wirusa ASF.


 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0