niedziela, 25 lutego 2018 napisz DONOS@

Uwaga renciści - emerytura może być niższa

Od 1 października zaczyna obowiązywać w Polsce obniżony wiek emerytalny - 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn. Tylko w województwie podlaskim tego dnia na emeryturę będzie mogło przejść dodatkowo ponad 8 tysięcy osób. W tej grupie jest blisko 2 tysięcy rencistów i nie dla wszystkich z nich emerytura będzie oznaczała wyższe dochody. - Osoby, które w młodym wieku przeszły na rentę i mają niewiele okresów składkowych, powinny być szczególnie ostrożne przy składaniu wniosku o emeryturę od obniżonego wieku – mówi Katarzyna Krupicka, rzecznik prasowy ZUS w Białymstoku.

Osoby które mają przyznane prawo do renty z tytułu niezdolności do pracy do czasu osiągnięcia podwyższonego wieku emerytalnego lub na stałe, lub do wydłużonego wieku emerytalnego  jak i po osiągnięciu tego wieku  i noszą się z zamiarem przejścia na emeryturę w związku z obniżeniem wieku emerytalnego, powinny najpierw skorzystać z porad doradcy emerytalnego. U doradcy powinny sprawdzić, czy wysokość emerytury nie będzie niższa od obecnie pobieranego świadczenia. To ważne, bo w tym przypadku nie działa zasada korzyści i jeśli wnioskowana emerytura będzie niższa od renty, to w takiej wysokości będzie wypłacana. Doradca wyposażony w specjalny kalkulator emerytalny dokona symulacji i poda prognozowaną wysokość emerytury. Dzięki temu rencista  będzie mógł porównać wysokości świadczeń i zdecydować czy składać wniosek o emeryturę, czy poczekać do osiągnięcia podwyższonego wieku emerytalnego. Po osiągnięciu tego wieku, ZUS przyzna emeryturę z urzędu. Wysokość tej emerytury na pewno nie będzie niższa od pobieranej renty.
Jak podaje Krupicka w województwie podlaskim z wnioskiem o emeryturę  w obniżonym wieku emerytalnym wystąpić może prawie 2 tysięcy rencistów. Niedawno m.in. do tych rencistów ZUS  wysłał informację, że jeśli mają przyznaną rentę do czasu osiągnięcia podwyższonego wieku emerytalnego lub po osiągnięciu tego wieku, a także na stałe i chcą przejść na emeryturę od obniżonego wieku emerytalnego, sami muszą złożyć o to wniosek. Wniosek jest potrzebny, ponieważ ustawa zmieniająca przepisy emerytalne, zachowuje prawa do przyznanych już świadczeń do osiągnięcia podwyższonego wieku emerytalnego. 
Emerytura może być oczywiście wyższa od renty, ale nie w każdym przypadku. Osoby, które w młodym wieku przeszły na rentę i mają niewiele okresów składkowych, powinny być szczególnie ostrożne przy składaniu wniosku o emeryturę od obniżonego wieku. Może się bowiem okazać, że na swój własny wniosek, obniżą sobie przy okazji wysokość świadczenia.
Nawet po złożeniu wniosku o emeryturę i wydaniu przez ZUS decyzji niekorzystnej pod względem wysokości świadczenia, można jeszcze wycofać wniosek i przywrócić poprzedni stan rzeczy. 
- Należy się jednak spieszyć, bo prawo do wycofania wniosku przysługuje do czasu uprawomocnienia się decyzji, czyli w ciągu miesiąca od jej otrzymania – podkreśla rzecznik prasowy ZUS w Białymstoku.


 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0