niedziela, 25 lutego 2018 napisz DONOS@

Piesi pod nadzorem

Policjanci prowadzą dziś w mieście działania „Bezpieczny pieszy”. - Głównym celem akcji jest ograniczanie liczby wypadków z udziałem niechronionych uczestników ruchu drogowego – mówi Ewelina Szlesińska z KMP w Łomży. - Policjanci apelują do kierowców oraz osób pieszych o rozwagę i ostrożność.

fot. KMP Łomża
fot. KMP Łomża

Przechodzenie przez jezdnię na czerwonym świetle bądź też przekraczanie drogi w miejscach niedozwolonych, to główne wykroczenia popełniane na terenie miasta przez tę grupę uczestników ruchu drogowego. Poza tym, że tego typu zachowanie może doprowadzić do wypadku, w którym ucierpi naruszający przepisy pieszy, to nawet jeśli mu się uda przejść przez jezdnię może otrzymać mandat. Za wchodzenie na jezdnię bezpośrednio przed jadący pojazd na przejściach dla pieszych mandat wynosi 50 zł, a w miejscach innych niż przejścia dla pieszych 100 zł. Tyle samo „kosztuje” wchodzenie na jezdnię spoza pojazdu lub innej przeszkody ograniczającej widoczność drogi oraz niestosowanie się do obowiązku używania elementów odblaskowych w sposób widoczny dla innych uczestników ruchu drogowego przez pieszego poruszającego się po drodze po zmierzchu poza obszarem zabudowanym. 

Policjanci zwracają także uwagę na nieprawidłowe zachowania kierowców wobec pieszych. Tu potencjalnie grożące im kary finansowe są wyższe. Omijanie pojazdu, który zatrzymał się przed przejściem dla pieszych to zgodnie z taryfikatorem mandat w wysokości 500 zł i 10 punktów karnych, a za wyprzedzanie na przejściach dla pieszych lub bezpośrednio przed nimi, to 200 zł i 10 pkt. 
Ewelina Szlesińska z KMP w Łomży podkreśla, że lekceważenie tych zasad bezpieczeństwa często kończą się poważnym w skutkach wypadkiem drogowym, w którym cierpią zwykle prawidłowo zachowujący się piesi.


 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0